Mazurskie Spotkania z Folklorem - VI Spotkania - Zespoły
Grupa taneczna skupia ludzi, którym bliskie są tradycje tańca od dzieciństwa, stąd wynika harmonia z pięknem i urokiem przyrody, stosunki z krewnymi, sąsiadami, wyrażone w tańcu. Jest nas osiemnaścioro tancerzy zjednoczonych przez sąsiedztwo. Za pomocą tańca chcielibyśmy pokazać innym życie codzienne nas i naszych przodków. Taniec nasz jest rodzajem opowieści, rozmowy o życiu rodzinnym, przyjaciołach, pracy, obyczajach. Umożliwiamy widowni aktywny udział w tym radosnym wydarzeniu, ponieważ nikt nie może oprzeć się zaproszeniu do tańca. Jedna z takich historii włączona do programu JUMALO stworzona została poprzez bliską współpracę z naszymi sąsiadami, grupę folklorystyczną SVATRA.

Zespół w roku ubiegłym obchodził pięćdziesięciolecie istnienia. Przez te lata przez scenę przewinęło się ponad 2000 dziewcząt i chłopców – członków zespołu. Tańczą i śpiewają folklor całego Podhala. Mają na swoim koncie wiele nagród na festiwalach folklorystycznych. Ich program widziała prawie cała Europa. Siedzibą zespołu jest Akademia Rolnicza w Krakowie. Kierownik zespołu – Józef Brzuchacz, opiekun – prof. dr hab. Jerzy Niedziółka – prorektor ds. dydaktycznych i studenckich.

Kierownik: Sonata Jankienė
Studium Tańca Ludowego powstało w 1995 roku i działa w Centrum Dzieci i Młodzieży w Vilkaviskis. Jego uczestnikami są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. W swoim repertuarze oprócz kompozycji choreograficznych posiadają również tańce integracyjne.
Zespół aktywnie uczestniczy w miejskich i rejonowych imprezach kulturalnych. W roku 1999 brał udział w wojewódzkim święcie tańca w Marijampole, w roku 2000 w Szakiei, 2000 w Vilkaviskis. Reprezentował również swój region w Święcie Litwinów Świata w Wilnie. Studium Tańca Ludowego było również gościem IV Mazurskich Spotkań z Folklorem. Kierownikiem zespołu jest Sonata Jankienė.

Poprzez pieśni i tańce grupa Svatra wyraża nasze wyobrażenia o życiu łotewskich przodków. Siedmiu tancerzy udziela nam rad, jak prowadzić wartościowe, bogate, ludzkie życie. Grupa uprawia i rozwija śpiew oraz taniec od 1994 roku. Repertuar zespołu, który przedstawiamy na rozmaitych festiwalach międzynarodowych, obejmuje uroczystości rodzinne, mitologię, elementy militarne i inne: pieśni, muzykę, sztuki teatralne i tańce, którym towarzyszy muzyka łotewska wykonywana na tradycyjnych instrumentach.
