spotkania 2013

>> 14 marca - spotkanie z Wojciechem Kassem pt. "Glosy do 41"
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Prezentacja książki Czterdzieści jeden. Wiersze. Glosy (Sopot 2012), na którą składają się: wiersze-pieśni Wojciecha Kassa, dziennik ich autora, który jest niezwykłym dokumentem powstania tych utworów oraz szesnaście komentarzy (not, recenzji, szkiców) z lat 2010–2011 krytyków i historyków literatury, które są świadectwem entuzjastycznego odbioru tomiku 41, rozpoczynającego – w opinii niektórych literaturoznawców – „coś nowego w poezji polskiej”. Ludzie różnych pokoleń czytając 41 na moment wstrzymali oddech! Coś kazało im zbadać przyczyny owego zatrzymania tchu. Co? – o tym i innych pasjonujących sprawach związanych z byciem w świecie poprzez wiersze, doświadczaniu spraw ostatecznych oraz procesie pisania – dowiesz się Czytelniku na spotkaniu 14 marca.
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Fałtynowicz - edytor i redaktor Glos

>> 21 lutego - spotkanie z dr. Jackiem Poniedziałkiem
21 lutego (czwartek), godz. 17:00, i Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z dr. Jackiem Poniedziałkiem pt. Postmigracyjna tożsamość regionalna. Warmia i Mazury - od przymusu do zadomowienia.
Jacek Poniedziałek jest adiunktem w Katedrze Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego zainteresowania skupiają się wokół socjologii regionu, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki teorii regionu, tożsamości regionalnej, regionalizmu, procesów regionalizacji oraz społeczno-kulturowych wymiarów rozwoju regionalnego.
Wystąpienie będzie poświęcone kształtowaniu się tożsamości na Warmii i Mazurach od roku 1945 do dziś.
Po spotkaniu można będzie kupić książkę dr. Jacka Poniedziałka, Postmigracyjne tworzenie tożsamości regionalnej. Studium współczesnej warmińskomazurskości, Toruń 2011.
Zapraszamy na wykład i dyskusję.

>> 31 stycznia - wystawa fotograficzna "PTAKI"
godz. 17.00. Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 1 (budynek Urzędu Miejskiego w parku, I piętro).
Bolesław Słomkowski fotografią pasjonuje się od wielu lat. Wykonuje zdjęcia z wydarzeń społeczno-kulturalnych w naszym mieście na potrzeby Urzędu Miasta, Regionalnego Ośrodka Kultury, Tygodnika Oleckiego.
Od 2009 r. więcej czasu poświęca na obserwację i utrwalanie ulotnych chwil przyrody Ziemi Oleckiej. Są to przepiękne, smukłe jelenie, dostojne łosie, sprytne dziki i szybkie sarny.
Na obecnej wystawie prezentuje zdjęcia ptaków, które udało się utrwalić w czasie letnich i zimowych wypraw fotograficznych.
galeria

>> 10 stycznia - Ale życie toczy się dalej - pokaz filmu Karin Kaper
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na prezentację filmu dokumentalnego Karin Kaper „Ale życie toczy się dalej” (Aber das Leben geht weiter). Reżyserka Karin Kaper opowiada o swojej matce. Film zrealizowany w 2012 roku mówi o utracie małej ojczyzny z perspektywy trzech pokoleń kobiet, trzech Polek i trzech Niemek, których losy splotły się w dramatyczny sposób po zakończeniu drugiej wojny światowej. Miejscem wydarzeń jest Dolny Śląsk, a przesłaniem opowieści przekonanie o wspólnocie przeżyć i możliwym pojednaniu.
Film jest w polskiej wersji językowej.
Wstęp bezpłatny