Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2017

20  kwietnia -

>> 20 kwietnia - "Przyglądali się nam, a my im". Ukraińcy na Mazurach

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z Jerzym Markiem Łapo, zatytułowane „"Przyglądali się nam, a my im". Ukraińcy na Mazurach”.

Wczesnym latem 1947 roku na tzw. Ziemiach Odzyskanych pojawiła się kolejna fala osadników. Byli to Ukraińcy przymusowo przesiedlani w ramach Akcji „Wisła”. Ich pierwsze lata w nowym, odmiennym kulturowo i krajobrazowo miejscu były trudne, trudniejsze niż polskich sąsiadów. Jak sobie radzili, skoro nawet w najgęściej zaludnionych przez nich północnych powiatach Warmii i Mazur stanowią od 4 do 6% mieszkańców? Jak utrzymali wspólnotę: językową, religijną, kulturową? Jak kultywowali swoją odmienność? Czy tak jak my, niektórzy z nich czują się dziś Mazurami?
Doktor Jerzy Marek Łapo jest archeologiem, pracuje w Muzeum Kultury Mazurskiej w Węgorzewie, jest autorem wielu opracowań związanych z kulturą i historią regionu.
Zapraszamy na spotkanie i rozmowę.

9 marca - spotkanie w OIH

>> 9 marca - spotkanie w OIH

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na prezentację filmu dokumentalnego Karin Kaper „Ale życie toczy się dalej” (Aber das Leben geht weiter).
Reżyserka Karin Kaper opowiada o swojej matce. Film, zrealizowany w 2012 roku, mówi o utracie małej ojczyzny z perspektywy trzech pokoleń kobiet, trzech Polek i trzech Niemek, których losy splotły się w dramatyczny sposób po zakończeniu drugiej wojny światowej. Miejscem wydarzeń jest Dolny Śląsk, a przesłaniem opowieści przekonanie o wspólnocie przeżyć i możliwym pojednaniu. Pierwszy raz film był wyświetlany w Oleckiej Izbie Historycznej cztery lata temu. Pozostając w tematyce przesiedleń, którą rozpoczęło spotkanie z Magdalena Grzebałkowską i rozmowa o książce „1945. Wojna i pokój”, zapraszamy do spojrzenia na nowo na tę historię. Film jest w polskiej wersji językowej.
Wstęp bezpłatny.

16 lutego - spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

>> 16 lutego - spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „1945. Wojna i pokój”.
Jak oswajali się z obcością nowi mieszkańcy Prus Wschodnich - „osadnicy na Ziemiach Odzyskanych” wg wówczas obowiązującej nomenklatury? Co przeżywali powracający do stolicy warszawiacy? O czym myślała Niusia, córka organisty w Bakałarzewie, gdy wynosiła z ojcem pianino z domu we wsi, która niedługo miała się już nazywać Dąbrowskie, a w szabrowanym sklepie w Olecku znalazła na półce tajemnicze domki?
Magdalena Grzebałkowska, z wykształcenia historyk (Uniwersytet Gdański), z zawodu dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Jest autorką biografii księdza Jana Twardowskiego „Ksiądz Paradoks” i Zdzisława Beksińskiego „Beksińscy. Portret podwójny”. „1945. Wojna i pokój” (2015) to jej ostatnia książka, w której opisuje dramatyczne, niepewne odbudowywanie się życia po zakończeniu drugiej wojny światowej widziane z perspektywy zwykłego człowieka.

26 stycznia - spotkanie z Rafałem Żytyńcem

>> 26 stycznia - spotkanie z Rafałem Żytyńcem

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 26 stycznia (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem i prezentację książki „Prusy – mity i rzeczywistość”.
Publikacja wydana w 2016 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to wybór tekstów dotyczących fenomenu państwa niemieckiego, które od XVIII wieku odgrywało istotną rolę w dziejach Niemiec i Europy. Szczególne cechy państwowości Prus opartej na silnej pozycji armii, hierarchii, porządku łączyły się z wojskowym drylem, poczuciem mocarstwowości, ideami protestantyzmu i wysokim poziomem kultury oraz niechęcią do liberalizmu, wolności słowa, demokracji. Takie państwo budziło i podziw, i niechęć. Prowokowało do pytań w czym tkwi sedno sukcesu i na czym polega istota pruskiego ducha.
Dr Rafał Żytyniec, pracownik Muzeum Historycznego w Ełku, kulturoznawca, tłumacz. Zajmuje się m.in. historią i kulturą Prus Wschodnich, relacjami polsko-niemieckim w aspekcie kulturowym. Jest współautorem, wraz z Michałem Olszewskim, „Spacerownika po mieście niezwykłym. Ełku”.
Podczas spotkanie będzie można kupić książkę „Prusy – mity i rzeczywistość”.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro
galeria

<< 1 2