Spotkania 2019
7 marca - ceremoniał wręczenia honorowej nagrody „Pasjonat Przypisanych Północy” 2018
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, Olecka Izba Historyczna i Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy” zapraszają 7 marca (czwartek) o godzinie 17.00 na ceremoniał wręczenia honorowej nagrody „Pasjonat Przypisanych Północy” 2018. W trakcie uroczystości dr Marek Góryński wygłosi wykład pt. Paryska konferencja pokojowa. 18 stycznia 1919–21 stycznia 1920. Paryska konferencja pokojowa, w trakcie której podpisano Traktat wersalski, zamykała pierwszą wojnę światową. Zwycięskie państwa ustaliły nowy porządek polityczny w wycieńczonej wojną Europie. Wśród obradujących mężów stanu byli także Polacy. O kulisach konferencji, roli polskich polityków, kształtowaniu granic ganiających się z chaosu nowych państw opowie prelegent dr Marek Góryński, historyk, nauczyciel, mieszkaniec Olecka.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro
21 lutego - projekcja filmu dokumentalnego Wojciecha Staronia pt. "Na chwilę"
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają
21 lutego (czwartek) o godzinie 17.00 na projekcję filmu dokumentalnego Wojciecha Staronia pt.
Na chwilę
Dokumentalny film Na chwilę jest ciepłym, pełnym empatii dla bohaterów zapisem trudnego życia w zagubionej gdzieś pod rosyjską granicą mazurskiej wsi Mołtajny. Reżyser wraz z rodziną, żoną i kilkuletnim synem zamieszkali tam na kilka miesięcy podczas których Wojciech Staroń z kamerą towarzyszył Jasiowi w odkrywaniu nowego świata.
Fascynujący, mądry film!
Wojciech Staroń, operator i reżyser. Jest twórcą zdjęć do takich m.in. filmów jak: Plac Zbawiciela, Papusza, Ptaki śpiewają w Kigali. Jest reżyserem i operatorem filmów dokumentalnych: Syberyjska lekcja, Argentyńska lekcja, Na chwilę, Bracia. Laureat wielu ważnych nagród krajowych i zagranicznych. Jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych filmowców polskich.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro
31 stycznia - spotkanie pt. Gustav Bergenroth i Pauline Hillman. Historia jednej znajomości (w Marggrabowej)
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają
31 stycznia (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie pt. Gustav Bergenroth i Pauline Hillman. Historia jednej znajomości (w Marggrabowej).
Gustav Bergenroth urodził się w 1813 roku w Marggrabowej. Był historykiem, który przebadał archiwa i opracował źródła dotyczące stosunków dyplomatycznych pomiędzy Anglią i Hiszpanią na przełomie XV i XVI wieku i w okresie panowania Henryka VIII. Jego prace do dziś są podstawą prowadzonych przez historyków badań. Pauline Hillman była młodą damą mieszkającą w Nordenthal (obecnie Nory), utrzymującą kontakty z wieloma poetami, literatami i publicystami swojej epoki. Ścieżki życia wyjątkowej Paulinny i żądnego przygód Gustawa przecięły się w Marggrabowej i połączyły młodych ludzi więzami narzeczeństwa.
Wystąpienie i prezentacja: Eliza Ptaszyńska
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro
11 kwietnia - spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim - Północne miniatury krytyczne
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, Olecka Izba Historyczna i Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy” zapraszają 11 kwietnia (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie ze Zbigniewem Chojnowskim profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, historykiem literatury, krytykiem literackiego, poetą, autorem dwutomowej publikacji Północne miniatury krytyczne, Olsztyn 2019.
Północne miniatury krytyczne: odcienie kultury literackiej na Warmii i Mazurach oraz Północne miniatury krytyczne: koloryty ziem pruskich i varia to swoiste kompendium wiedzy na temat literatury Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny. Zebrane przez autora teksty własne, pisane od 1979 roku, układają się w barwny, jakże ciekawy i bogaty obraz literatury tego, zawsze leżącego trochę na peryferiach miejsca na ziemi. Obok nazwisk autorów znanych i czytanych, Północne miniatury krytyczne dedykowane są Erwinowi Krukowi, wiele tu nazwisk zapomnianych, mniej znanych, a składających się w jedną fascynującą całość. Jak podkreśla autor we wstępie, czytelnicy „mają ogromny wpływ na dynamikę i jakość zarówno osobistej kultury literackiej, jak i tej, która uwidacznia się w wymiarze społecznym, od lokalnego do światowego”.
Zapraszamy na spotkanie i … do lektury.
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro