Archiwum 2014 - Kalendarz wydarzeń 2014 - lipiec 2014

>> 12 lipca - Koncerty Brandenburskie
godz. 19.30 - Koncerty Brandenburskie - Słowacka orkiestra Collegium Wartberg, Kościół p.w. NMP Królowej Polski w Olecku
W programie:
Georg Philipp Telemann (1681-1767) Koncert na trąbkę i skrzypce D-dur TWV 51:D7
Johann Sebastian.Bach (1685-1750) Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
Johann Sebastian Bach (1685-1750) II Koncert Brandenburski F-Dur BWV 1047
Organizatorzy: Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury NA MAZURACH , Parafia p.w. NMP Królowej Polski w Olecku.
galeria

>> 12-14 lipca - zajęcia z grafiki warsztatowej
Grafika kojarzy się dziś głównie z komputerem, zaawansowanymi programami do obróbki cyfrowej, plakatami, reklamami. Zapomina się o pierwotnym znaczeniu tego słowa, o szlachetnej dziedzinie sztuki, jaką jest grafika warsztatowa.
Tylko wybrani mieli pewnie szansę, żeby poznać jej tajniki. Takie zajęcia prowadzone są niemal wyłącznie na artystycznych kierunkach studiów. W Olecku znalazło się kilku zapaleńców, którzy chcieli zgłębić proces powstawania grafiki warsztatowej. Mieli ku temu okazję podczas warsztatów realizowanych w ramach konkursu grantowego "Pomysłodajnia". Od 12 do 14 lipca Wojtek Dzieszkiewicz - olecczanin, absolwent Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, laureat licznych konkursów i stypendiów, uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych - zapoznawał ich z metodą wklęsło i wypukłodruku, pomagał tworzyć matryce i odbitki. Efekty ich pracy będziemy mogli oglądać podczas wystawy, która będzie dostępna na pierwszym piętrze ośrodka kultury od piątku 18 lipca. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
galeria

>> 15-17 lipca - warsztaty fotograficzne Fashion & Beauty
Na pewno nie raz natknęliście się w sieci na filmiki pokazujące, jak wygląda modelka z okładki czasopisma przed i po interwencji grafika wyposażonego w narzędzia cyfrowej obróbki zdjęć. Intensywny kolor oczu, onieśmielająco długie rzęsy, cera bez skazy, burza włosów, idealne kości policzkowe. Bywa, że są one naturalnymi atrybutami modelek, ale często to efekt wymagającej kunsztu pracy fotografa i grafika.
Już niedługo będziecie mieli okazję poznać świat fotografii studyjnej i dowiedzieć się, jak robiąc zdjęcia, osiągnąć efekt „twarzy z okładki”. Warsztaty fotograficzne Fashion & Beauty pokażą praktyczne aspekty wykonania zdjęć w stylu glamour oraz profesjonalną obróbkę graficzną materiału fotograficznego. Podczas zajęć uczestnicy w studiu wyposażonym w specjalistyczny sprzęt, na własnych aparatach wykonają fotografie, by następnie pod okiem fachowca podjąć się obróbki cyfrowej zdjęć. Zwieńczeniem warsztatów będzie wystawa fotografii.
Warsztaty poprowadzi Iwona Michalska – absolwentka Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, stypendystka Rektora UWM, laureatka konkursów fotograficznych, uczestnika wielu wystaw. Projektowaniem graficznym, fotografią, grafiką użytkową i szeroko pojętym designer zajmuje się na co dzień, prowadząc własną Agencję Reklamową i Fotograficzną. Warsztaty zostaną zrealizowane w ramach drugiej edycji Pomysłodajni – konkursu na inicjatywę kulturalną Olecka.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy telefoniczne: 87 520 20 59 wew. 31, lub mailowe: promocja@przystanek.pl. W treści maila należy wpisać imię i nazwisko oraz numer telefonu. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Program:
15.07.2014 – 16:00-20:00 – zajęcia całej grupy
16.07.2014 r. – 16:00-20:00 – zajęcia całej grupy
17.07.2014 r. – 16:00 – 20:00 – indywidualne konsultacje
Warsztaty będą odbywać się w budynku ROK „MG”.
galeria

>> 17 lipca - spotkanie z dr. Jerzym Kiełbikiem
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 17 lipca (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie z dr. Jerzym Kiełbikiem, pracownikiem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie pt. Mieszkańcy małych miast mazurskich w XVI – XVIII wieku.
Olecko - niewielki ośrodek miejski, pochodzący z późnego okresu lokacji, charakteryzował się wykształceniem wszystkich typowych dla czasu powstania struktur społecznych.
Miasta pruskie w XVI-XVIII w. dzieliły się na dwie kategorie: położone nad morzem ośrodki portowe, które skupiały handel oraz położone w głębi lądu miasta i osady wytwórcze. Były one niewielkie pod względem ludnościowym, a mieszkańcy dzielili się na dwie zasadnicze grupy, jedni z nich posiadali prawa miejskie, a drudzy byli ich pozbawieni. Obywatele skupiali w swoich rękach władzę nad miastem i wykonywać mogli zawody miejskie, pozostali zaś stanowili grupę robotniczą.
Więcej na temat małych mazurskich miasteczek przed wiekami na spotkaniu.
Dom Kultury, II piętro

>> 18-20 lipca - 21. Przystanek Olecko
Przystanek Olecko od ponad dwóch dekad budzi emocje. Żaden Olecczanin nie przechodzi obok tego wydarzenia obojętnie. Każdy ma na jego temat swoje zdanie. Przystanek ma i zagorzałych fanów, którzy skreślają w kalendarzu dni do rozpoczęcia festiwalu i zaciekłych oponentów, czekających na najmniejszą wpadkę. Których przybędzie po 21 edycji? Oceńcie sami już teraz. Znamy pełny skład festiwalu.
Przystanek Olecko od początku był odpowiednim postojem dla melomanów. Tak będzie i w tym roku. 3 dni. 9 koncertów. Intensywne muzyczne doznania. Gwiazdy z najwyższej półki.
Ale Przystanek to w tym roku nie tylko muzyczna uczta. To również wernisaż wystawy grafiki Wojtka Dzieszkiewicza w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa i wystawa fotografii podsumowująca kilkumiesięczną pracę uczestników kursu ABC fotografii w Galerii „Na schodach”. Oprócz tego tradycyjnie – seria warsztatów, która zakończy się spektaklem plenerowym. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Przystanek Twórcze Dzieciaki – jeden z projektów tegorocznej Pomysłodajni – to propozycja idealna dla nich. Od 18 do 20 lipca dzieci i rodzice wezmą udział w zajęciach i warsztatach w przestrzeni miejskiej, które rozbudzą ich kreatywność. Będą wspólnie tworzyć zabawki, czytać i twórczo działać na trawie, brać udział w tekturowych zabawach małych architektów.
Program 21. Przystanku Olecko
18 lipca 2014 r./ piątek
11:00-12:15 – warsztat „Czytamy i twórczo działamy” (dla dzieci w wieku 6-8 lat) / polana PTTK
12:30 – Akcja „Namaluj Łosia – Króla Przystanku Olecko” (dla dzieci w wieku 4-8 lat) / polana PTTK
17:00 – wernisaż wystawy grafiki Wojtka Dzieszkiewicza / Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
19:00 – koncert zespołu Sztywny Pal Azji / Plac Wolności
20:30 – koncert zespołu Vavamuffin / Plac Wolności
22:00 – koncert zespołu Myslovitz/ Plac Wolności
19 lipca 2014 r. / sobota
11:00-12:30 – Warsztat tworzenia zabawek (dla dzieci w wieku 3-5 lat)/ polana przy Skate Parku
13:30-15:00 – warsztaty „Tekturowe zabawy – Mali architekci” (6-8 lat)/ polana przy Skate Parku
17:00 – wernisaż wystawy, efekt kilkumiesięcznej pracy uczestników kursu ABC fotografii/ Galeria „Na schodach”
19:00 – koncert zespołu Legarytmy / Plac Wolności
20:00 – koncert zespołu Kaliber 44 / Plac Wolności
21:30 – koncert zespołu Hey / Plac Wolności
20 lipca 2014 r. / niedziela / Festiwal Jednego Instrumentu - mistrzowie i wirtuozi gitary
11:00-12:30 – warsztat „Czytamy i twórczo działamy” (dla dzieci w wieku 3-5 lat) / polana PTTK
15:00 - spotkanie na Placu Wolności, wspólne ćwiczenia akordów do "Bicia gitarowego rekordu Olecka"
19:00 – koncert zespołu Starlight Searchers / Plac Wolności
20:30 – Koncert Leszka Cichońskiego / bicie gitarowego rekordu Olecka / Plac Wolności
21:45 – Koncert zespołu Jacek Królik Band / Plac Wolności
23:00 – widowisko plenerowe, finał oleckiego projektu „Kto tu rządzi” / rampa za kinem
Organizatorzy: ROK „Mazury Garbate”, Urząd Miejski Olecko
Sponsorzy: ZPU PRAWDA, Delphia Yachts, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku, Las Vegas
Patroni medialni: TVP Olsztyn, Głos Olecka, Radio 5, iolecko.com, niebywalesuwalki.pl
I jak oceniacie tegoroczne Przystankowe plany?