Archiwum 2014 - Kalendarz wydarzeń 2014 - luty 2014

>> 27 lutego - spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 27 lutego (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie pt. Historie jakich nie znacie. Tajemnice Mazur z okresu drugiej wojny światowej i nie tylko, o których opowie Tomasz Sowiński, regionalista, autor książek, poszukiwacz przygód.
Tomasz Sowiński tak mówi o swojej pasji:
„Od wczesnej młodości pociągały mnie najróżniejsze tajemnice na świecie, ale skupiłem się na swoim regionie, czyli Warmii i Mazurach. Materiały zbieram przede wszystkim podczas rozmów z ludźmi. Jeżdżę w wybrane miejsca, oglądam je, badam i wypytuję okolicznych mieszkańców. Później przeszukuję Internet i literaturę w poszukiwaniu tropów, które poprowadzą mnie do wyjaśnienia zagadki.
Najbardziej fascynujące jest tropienie historii związanych z ukrywaniem cennych dóbr przez Niemców pod koniec drugiej wojny światowej, gdy wszystko działo się bardzo szybko i w ściśle strzeżonej tajemnicy. Jest jeszcze dużo zagadek do wyjaśnienia, niektóre tajemnice nie zostaną jednak nigdy wyjawione. Były one tak skrywane, aby nie zostawić żadnych świadków, a teren nie wzbudzał najmniejszych podejrzeń.
Tam, gdzie ścierały się różne kultury, miały miejsce liczne wojny i najazdy, a nowi gospodarze starali się zatrzeć ślady po poprzednikach, ciągle będzie coś do odkrywania.”
O swoich odkryciach pisał w książkach: "Tajemnice Warmii i Mazur", "Epizody z Prus, czyli historie okołowojenne", "Kolejne tajemnice Warmii i Mazur". Był współautorem publikacji "Regionaliści Warmii i Mazur ujawniają tajemnice".
Zapraszamy na spotkanie.

>> 27 lutego - OSCAR SHORTS - kolejne spotkanie z cyklem KADR (kino ambitne daje radę)
godz. 17:30, sala kina "Mazur"
Przygody z ambitnym kinem ciąg dalszy. W tym miesiącu zaserwujemy wam porządna dawkę krótkiego kina na najwyższym światowym poziomie. OSCAR SHORTS to zestawienie wszystkich krótkometrażowych animacji i filmów fabularnych nominowanych przez Akademię Filmową do Oscara w 2013 roku.
ANIMACJE:
HEAD OVER HILLS (PO USZY) reż. Timothy Reckart, Wielka Brytania, 10 min
Po wielu latach małżeństwa drogi Waltera i Madge rozeszły się. On mieszka na
podłodze, a ona na suficie. Prowadzą oddzielne życie, prawie nie rozmawiając i nie patrząc na siebie. Kiedy Walter stara się wskrzesić dawne uczucie, równowaga między nimi zostaje zaburzona. Para nie może zdecydować musi poskładać swoje małżeństwo na nowo.
MAGGIE SIMPSON IN “THE LONGEST DAYCARE”, (MAGGIE SIMPSON
W FILMIE “NAJDŁUŻSZY DZIEŃ W ŻŁOBKU”), reż. David Silverman, USA, 5 min
Maggie Simpson spędza dzień w Centrum Opieki Dziennej im. Ayn Rand, gdzie
trafia do grupy o przeciętnym ilorazie inteligencji. Chcąc dostać się do grupy wybitnych dzieci, dziewczynka odkrywa swoje przeznaczenie, ratując samotny kokon przed małym Geraldem, zajętym zgniataniem motyli.
PAPERMAN (CZŁOWIEK Z PAPIERU), reż. John Kahrs, USA, 7 min
Historia samotnego młodego mężczyzny, mieszkającego w połowie ubiegłego
stulecia w Nowym Jorku. Jego życie przybiera nieoczekiwany obrót, gdy jadąc rano do pracy, spotyka piękną kobietę. Przekonany, że utracił wymarzoną dziewczynę na zawsze, dostaje drugą szansę, gdy zauważa ją w wieżowcu naprzeciwko swojego biura. Uzbrojony jedynie we własne serce, wyobraźnię i stertę papierów, staje do walki o jej uwagę.
FRESH GUACAMOLE (ŚWIEŻE GUACAMOLE), reż. Adam Pespane, USA, 2 min
Dowiedzcie się, jak zamienić codzienne przedmioty w świeże guacamole!
ADAM AND DOG (ADAM I PIES), reż. Minkyu Lee, USA, 16 min
Historia psa, który żyje w Edenie. Co stało się w czasie pierwszych dni Stworzenia, że uczyniono psa i człowieka nierozłącznymi? Pies, żyjąc w tym ciekawym świecie, spotyka dziwną istotę: człowieka o imieniu Adam, i w ten sposób odkrywa nowe połączenie ze światem.
FILMY FABULARNE:
ASAD, reż. Bryan Buckley, RPA/USA, 18 min
W filmie rozgrywającym się w wiosce rybackiej - w rozdartej wojną Somalii - wśród uchodźców toczy się historia dorastania młodego Somalijczyka, który może pogrążyć się w świecie piractwa lub wybrać drogę uczciwego rybaka. Chłopiec musi podjąć męską decyzję.
BUZKASHI BOYS (CHŁOPCY BUZKASHI), reż. Sam French, Afganistan/USA, 28 min
Buzkashi Boys to historia dorastania dwóch przyjaciół: charyzmatycznego ulicznika i buntowniczego syna kowala, którzy walczą o spełnienie swoich marzeń, stając się mężczyznami w dotkniętym wojną kraju. Obraz kręcony w Kabulu, we współpracy afgańskich i międzynarodowych twórców, pokazuje życie, które toczy się pomimo wojny.
CURFEW (GODZINA POLICYJNA), reż. Shawn Christensen, USA, 19 min
W najtrudniejszym momencie swojego życia, Ritchie odbiera telefon od skłóconej z nim siostry, która prosi go, żeby wieczorem zaopiekował się dziewięcioletnią siostrzenicą, Sophią. Dla siostry jest to najgorsze, ale jedyne możliwe wyjście.
DEATH OF A SHADOW (ŚMIERĆ CIENIA), reż. Tom van Avermaet, Belgia/Francja, 20 min
Nathan zmarł w czasie I wojny światowej. Dziwny kolekcjoner uwięził jego cień i dał mu szansę: drugie życie, pośród 10.000 pojmanych cieni. Nathana motywuje miłość, ponieważ chce ponownie spotkać Sarah, kobietę, w której zakochał się przed śmiercią. Kiedy odkrywa, że ona zakochała się w innym, zaślepiająca zazdrość popycha go do podjęcia drastycznej decyzji.
HENRY, reż. Yan England, Kanada, 21 min
Życie Henryego, wspaniałego pianisty koncertowego, zamienia się w koszmar w
dniu zagadkowego zniknięcia miłości jego życia, Marii. Później odkryje on
nieuchronny werdykt życia.
Jeden seans: 10 zł, dwa seanse: 15 zł
Organizatorzy: Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte, The Short Movie Channel

>> 28 lutego - wernisaż rysunku i malarstwa Olgi Kowal-Karandziej
28 lutego - wernisaż rysunku i malarstwa Olgi Kowal-Karandziej
godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
W Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa zaprezentujemy prace wybitnej, mieszkanki Olecka – Olgi Kowal-Karandziej. To niezwykle barwna i rozpoznawalna postać. Pod jej skrzydłami, dzięki pracy pedagogicznej w szkole oraz Wszechnicy Mazurskiej, przez lata rozwijały się młode, artystyczne talenty. Dzięki wrodzonej charyzmie i niebanalnemu spojrzeniu na świat dla wielu stała się inspiracją i wzorem do naśladowania. Artystka żyje w zgodzie z otaczającą ją naturą, której piękno niejednokrotnie możemy odnaleźć w jej pracach.
Na wystawie zobaczymy rysunek i malarstwo przedstawiające zarówno portrety bliskich artystce osób, autoportrety, jak i martwą naturę. Prace cechuje niezwykłe wyczucie barw oraz charakterystyczna dla autorki kreska.