Spotkania 2014

>> 17 lipca - spotkanie z dr. Jerzym Kiełbikiem
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 17 lipca (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie z dr. Jerzym Kiełbikiem, pracownikiem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie pt. Mieszkańcy małych miast mazurskich w XVI – XVIII wieku.
Olecko - niewielki ośrodek miejski, pochodzący z późnego okresu lokacji, charakteryzował się wykształceniem wszystkich typowych dla czasu powstania struktur społecznych.
Miasta pruskie w XVI-XVIII w. dzieliły się na dwie kategorie: położone nad morzem ośrodki portowe, które skupiały handel oraz położone w głębi lądu miasta i osady wytwórcze. Były one niewielkie pod względem ludnościowym, a mieszkańcy dzielili się na dwie zasadnicze grupy, jedni z nich posiadali prawa miejskie, a drudzy byli ich pozbawieni. Obywatele skupiali w swoich rękach władzę nad miastem i wykonywać mogli zawody miejskie, pozostali zaś stanowili grupę robotniczą.
Więcej na temat małych mazurskich miasteczek przed wiekami na spotkaniu.
Dom Kultury, II piętro

>> 5 czerwca - spotkanie z Danutą Bogdan
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z Danutą Bogdan pt. „Czy w Olecku były czarownice? Z problematyki procesów o czary na obszarze Prus Książęcych w XVI-XVII wieku”.
Od XIV do połowy XVIII wieku w Europie trwały polowania na czarownice. Oskarżano, najczęściej kobiety, o sprowadzanie chorób, niszczenie plonów, czynienie czarów itp. Pojmaną czarownicę często skazywano na śmierć.
W Prusach Książęcych także miały miejsca takie przypadki. Płonęły stosy. Czy i w mieście nad Legą były czarownice? Kto i za co je osądzał?
Danuta Bogdan, współautorka Dziejów Olecka, jest doktorem nauk humanistycznych, członkiem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoryzowała się u profesora Janusza Małłka dysertacją pt. „Sejmik warmiński w XVI/XVII wieku”. Jest autorką wielu artykułów źródłowych poświęconych dziejom Warmii i Prus Książęcych w okresie od XVI do XVIII wieku. W swoich najnowszych badaniach Danuta Bogdan zajęła się procesami o czary w epoce nowożytnej na terenie Prus Książęcych.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro

>> 15 maja - spotkanie z dr Alicją Aleksandrą Dobrosielską
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 22
Zapraszamy na spotkanie z dr Alicją Aleksandrą Dobrosielską pt. Świat dawnych Prusów i Jaćwięgów.
W trakcie wykładu słuchacze poznają szereg elementów kultury, wierzeń, zwyczajów i sposobów w jaki radzili sobie w niebezpiecznym świecie starożytności i średniowiecza mieszkańcy dzisiejszej Warmii, Mazur i Powiśla. Zadanie to ułatwi towarzysząca spotkaniu prezentacja multimedialna oraz przygotowane przez prowadzącą rekonstrukcje przedmiotów z epoki.
Alicja Aleksandra Dobrosielska jest pracownikiem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Tytuł doktora w zakresie nauk humanistycznych uzyskała w wrześniu minionego roku na podstawie dysertacji p.t. Opór – oportunizm – współpraca. Prusowie wobec zakonu krzyżackiego w dobie podboju, praca powstała pod kierunkiem prof. dr. hab. Grzegorza Białuńskiego. Jest autorką ponad 20 artykułów naukowych. Należy do Towarzystwa Naukowego Pruthenia w Olsztynie.
Zainteresowania naukowe: historia ziem pruskich w okresie średniowiecza i nowożytności, historia społeczna. Jest miłośniczką białej czekolady i szczęśliwą posiadaczką psa o pruskim imieniu Divan.
Zapraszamy

>> 25 kwietnia - Fotograficzne odsłony miasta - Marggrabowa/Treuburg/Olecko
25 kwietnia godz. 17:30, Galeria "Na schodach" i Olecka Izba Historyczna
Po fotografii portretowej oraz fotografii martwej natury, adepci warsztatów fotograficznych prowadzonych w ośrodku kultury w Olecku przez Radosława Krupińskiego zajęli się fotografią architektury, ale w szczególnym kontekście - historycznym.
Ich zadaniem było wyszukiwanie w naszym mieście miejsc i budynków, które widnieją na starych pocztówkach, fotografiach starych książek czy albumów rodzinnych i fotografowanie ich w obecnym kształcie i formie, tak aby zaprezentować dawne fotografie Olecka w nowych odsłonach fotograficznych.
Współczesne spojrzenie na miejsca, budowle i całe zespoły architektoniczne, niegdyś uznawane przez fotografów za szczególne, jest tematem przewodnim kolejnej wystawy fotografii, którą zaprezentujemy 25 kwietnia. O godzinie 17:30 prace uczestników warsztatów będzie można obejrzeć w formie pokazu slajdów podczas wykładu historycznego w Oleckiej Izbie Historycznej, po wykładzie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy w Galerii „Na Schodach”. Zapraszamy.

>> 27 marca - Przesiedlenia z Wileńszczyzny na Warmię i Mazury (1944-1947
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie pt. Przesiedlenia z Wileńszczyzny na Warmię i Mazury (1944-1947),którego gościem będzie dr Marcin Wakar z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Po zakończeniu działań wojennych na terenie dawnych Prus Wschodnich na Mazurach powoli zaczęło rodzić się nowe życie. Obok ludności rodzimej pojawili się tam osadnicy, głównie z sąsiednich powiatów, przymusowi osadnicy przesiedlani w ramach akcji „Wisła” oraz repatrianci z Kresów Wschodnich. Ostatnią grupę tworzyli Polacy, którzy po zmianie granic Polski opuszczali swoje rodzinne strony. Kim byli? Ilu ich było? Skąd przyjeżdżali, z jakich wsi i miasteczek? Co ze sobą wieźli, dobytek i nadzieję, czy biedę i rozpacz? Dlaczego wybierali Mazury, w tym Olecko?
Na wszystkie te pytania i inne odpowie dr Marcin Wakar, urodzony w Olsztynie w 1976 roku filozof kultury i polityki, pracowni8k naukowy OBN w Olsztynie, który zajmuje się m.in. problematyką mniejszości polskiej na Wschodzie, ruchem społeczno-kulturalnym na Warmii i Mazurach po roku 1945, filozofią i socjologią kultury i literaturą wschodniopruską.
Zapraszamy serdecznie
galeria