Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2014

27 lutego - spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

>> 27 lutego - spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 27 lutego (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie pt. Historie jakich nie znacie. Tajemnice Mazur z okresu drugiej wojny światowej i nie tylko, o których opowie Tomasz Sowiński, regionalista, autor książek, poszukiwacz przygód.
Tomasz Sowiński tak mówi o swojej pasji:
„Od wczesnej młodości pociągały mnie najróżniejsze tajemnice na świecie, ale skupiłem się na swoim regionie, czyli Warmii i Mazurach. Materiały zbieram przede wszystkim podczas rozmów z ludźmi. Jeżdżę w wybrane miejsca, oglądam je, badam i wypytuję okolicznych mieszkańców. Później przeszukuję Internet i literaturę w poszukiwaniu tropów, które poprowadzą mnie do wyjaśnienia zagadki.
Najbardziej fascynujące jest tropienie historii związanych z ukrywaniem cennych dóbr przez Niemców pod koniec drugiej wojny światowej, gdy wszystko działo się bardzo szybko i w ściśle strzeżonej tajemnicy. Jest jeszcze dużo zagadek do wyjaśnienia, niektóre tajemnice nie zostaną jednak nigdy wyjawione. Były one tak skrywane, aby nie zostawić żadnych świadków, a teren nie wzbudzał najmniejszych podejrzeń.
Tam, gdzie ścierały się różne kultury, miały miejsce liczne wojny i najazdy, a nowi gospodarze starali się zatrzeć ślady po poprzednikach, ciągle będzie coś do odkrywania.” O swoich odkryciach pisał w książkach: "Tajemnice Warmii i Mazur", "Epizody z Prus, czyli historie okołowojenne", "Kolejne tajemnice Warmii i Mazur". Był współautorem publikacji "Regionaliści Warmii i Mazur ujawniają tajemnice".
Zapraszamy na spotkanie.

23 stycznia - Mazurskie cmentarze w świetle badań archeologicznych

>> 23 stycznia - Mazurskie cmentarze w świetle badań archeologicznych

godz. 17,00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na spotkanie z dr Jerzym Markiem Łapo pt. Mazurskie cmentarze w świetle badań archeologicznych.
Podczas spotkania zostanie przedstawiony schemat mazurskiego pogrzebu sprzed co najmniej 150 lat, zrekonstruowanego na podstawie wyników badań archeologicznych (także prowadzonych w Sedrankach pod Oleckiem) oraz źródeł etnograficznych. Prelegent będzie opowiadał m.in. o tym, co wkładano kiedyś do grobów, a czego nie wkładano, o tym czy wszyscy zmarli wyprawiani „na tamten świat” mieli buty, o tym czy zmarły może obrócić się w trumnie i czy dawni grabarze byli fachowcami. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna.
Jerzy Marek Łapo urodził się w 1971 r. w Ełku, swoje dzieciństwo i wczesną młodość spędzając w Starych Juchach. Od 1994 r. pracuje w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Ukończył archeologię (UMK Toruń, 1994), obronił doktorat z historii (UWM Olsztyn, 2008). Prowadzi badania i publikuje prace także z zakresu muzealnictwa, kulturoznawstwa i etnografii Mazur. Redaguje periodyk „Studia Angerburgica”. Obok licznych artykułów i ponad 60 haseł w publikacji Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany (2008), jest autorem książek Ludowa wizja przeszłości Mazur (2008) i Dawne Węgorzewo w stu ilustrowanych opowieściach (2013), zbiorów mazurskich podań ludowych W cieniu Zamkowej Góry (2006) i Tragarz duchów (2007) oraz współautorem monografii Olecka (2010) i Giżycka (2012).
Zapraszamy do dyskusji.
galeria

<< 1 2 3