Spotkania 2016

>> 25 września - Niedzielny spacerownik Oleckiej Izby Historycznej
„Niedzielny spacerownik” to nowa propozycja Oleckiej Izby Historycznej. Raz w miesiącu zapraszamy mieszkańców na poznawanie Olecka od innej, nieznanej dotąd strony. Przewodnikami będą osoby, które dobrze znają nasze miasto i potrafią o nim mówić z pasją.
Pierwsze spotkanie będzie miało w tle literaturę. Nie wszyscy wiedzą, że wśród turystów, spędzających w Olecku wakacje, był sam Zbigniew Herbert. To tylko jeden z wielu bohaterów pierwszego „Niedzielnego spacerownika”. Kogo jeszcze inspirowało Olecko? Zapraszamy do poszukania odpowiedzi 25 września o 17.00.

>> 21 lipca (czwartek) - spotkanie 2. - "Na wszystkich krańcach świata"
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z Jerzym Stankiewiczem pt. "Urok niemożliwości", podczas którego zostanie pokazany film dokumentalny o kompozytorze francuskim Olivierze Messiaenie i Polakach w obozie jenieckim Görlitz.
Światowej sławy kompozytor francuski Olivier Messiaen (późniejszy twórca opery „Święty Franciszek z Asyżu”) zostaje aresztowany i uwięziony w Stalagu VIII A w Görlitz. Spotyka tam polskich jeńców ze Zdzisławem Nardellim, polskim literatem (i późniejszym reżyserem legendą teatru Polskiego Radia). Nardelli udziela Messiaenowi schronienia w obozowej bibliotece, zatrudniając jako pomocnika bibliotekarza, chroniąc go w ten sposób przed przymusowymi robotami. Obu twórców łączy więź i pragnienie udokumentowania jenieckiego losu we własnej twórczości, której prowadzenie w obozie umożliwia im przetrwanie niewoli. W 1940 r. powstaje w Stalagu słynna kompozycja Messiaena „Kwartet na koniec Czasu / Das Quartett auf das Ende der Zeit”. Premiera dzieła Messiaena odbyła się 15 stycznia 1941 roku w warunkach obozowych. Natomiast wiersze Nardellego giną, skonfiskowane przez gestapo. W filmie N. B. Vidala ukazana jest rekonstrukcja warunków życia i realizacji tego koncertu w Stalagu w Goerlitz. Podane są fakty i przejmujące refleksje dotyczące tych wydarzeń. Jeniecka kompozycja Messiaena uznana została za arcydzieło muzyki XX wieku i jest symbolem nadziei i wiary.
Profesor Jerzy Stankiewicz jest urodzonym w Wilnie Olecczaninem. Z wykształcenia – muzykologiem i historykiem sztuki, który z pasją poświęcił się idei odczytywania i popularyzowania muzyki wybitnego kompozytora Oliviera Messiaena.
Zapraszamy

>> 2 lipca (sobota) - spotkanie z Sandrą Sych pt. Dlaczego boimy się islamu?
Zapraszamy na pierwsze letnie spotkanie w cyklu „Olecczanie na krańcach świata”
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 2 lipca (sobota) o godzinie 17:00 na spotkanie z Sandrą Sych pt. Dlaczego boimy się islamu?
Od miesięcy toczą się spory wokół napływających do Europy uchodźców z Syrii, Afganistanu, Iraku i innych krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Politycy toczą spory, nie umiejąc wypracować wspólnej strategii postępowania wobec napływających wielką falą emigrantów. Uciekający przed wojną i biedą ludzie nie zawsze budzą w społeczeństwach zjednoczonej Europy współczucie i chęć pomocy. Często wrogie reakcje podyktowane są strachem przed islamem, inną kulturą i obyczajowością, którą symbolizują napływający uchodźcy. Czym jest islam? Jaką kulturę i wiarę niosą ze sobą do Europy emigranci?
Sandra Sych, urodzona w Olecku, ukończyła studia z arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim i w Damaszku. Związana jest z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, wolontariuszka pracująca na Bliskim Wschodzie.
Zapraszamy

>> 14 kwietnia - spotkanie w OIH z Marcinem Kąckim
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 14 kwietnia (czwartek) o godzinie 17:00 na spotkanie z Marcinem Kąckim, autorem książki Białystok. Biała siła, czarna pamięć.
Białystok jest pięknym i nowoczesnym miastem. Miastem ludzi młodych, działa w nim 17 uczelni i szkół wyższych. Liczne instytuty badawcze i placówki kulturalne, zabytkowe kamienice, kościoły, pałace i parki dodają mu splendoru i uroku. Według rankingów żyje się w nim dobrze. Podobno lepiej niż w Warszawie, czy Barcelonie! A Podlasie, region, którego Białystok jest stolicą, stał się symbolem wielokulturowości. Budowali ją Polacy, Żydzi, Tatarzy, Ukraińcy i Białorusini. Wielonarodowość i różnorodność religijna tworzy szczególny, mistyczny, jak mawiają niektórzy, klimat tego miasta.
Jaki Białystok zobaczył Marcin Kącki? Co dostrzegł za fasadą oficjalnych deklaracji i odnowionych kamienic? Co przetrwało z miasta, w którym współbrzmiały języki, religie, kultury? Dlaczego dziś jego symbolem stały się podpalane mieszkania, swastyki na murach, wybryki kibiców i grupy neofaszystów.
Na spotkaniu będzie można kupić książkę Marcina Kąckiego „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”.
Premiera książki odbyła się w październiku 2015 r.
Zapraszamy do rozmowy
Na plakat:
„Marcin Kącki szuka śladów (...) przeszłości Białegostoku, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami.
Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen.”

>> 30 marca - spotkanie w OIH pt. Obława Augustowska w świetle rosyjskich dokumentów
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 30 marca (środa) o godzinie 17:00 na spotkanie z Danutą i Zbigniewem Kaszlejami na temat Obławy Augustowskiej pt. Obława Augustowska w świetle rosyjskich dokumentów.
Historycy polscy, do grona których należą Danuta i Zbigniew Kaszlejowie, wciąż poszukują dokumentów i relacji dotyczących tragicznych wydarzeń z lipca 1945 roku. W lutym tego roku pracownicy IPN w Białymstoku natknęli się na obszerny zbiór archiwaliów dotyczących działań 50 armii III Frontu Białoruskiego. Jej jednostki brały udział w operacji przeszukiwania Puszczy Augustowskiej. Analiza odnalezionych dokumentów wyjaśniła już teraz wiele z dotychczasowych niejasności. W nowym świetle jawią się działania związane z Obławą, a rozgrywające się w okolicach Olecka.
Zapraszamy