Spotkania 2016

>> 17 marca - Literackie i filmowe Mazury, cz. 2.
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 17 marca (czwartek) o godzinie 17:00 na wspólne obejrzenie filmu „Oczy mojego ojca” i rozmowę o nim w ramach „Literackich i filmowych Mazur”.
Więcej o spotkaniu czytaj tu...

>> 13 marca - warsztaty "A to historia!" w Oleckiej Izbie Historycznej
godz. 15.00, Olecka Izba Historyczna
"A to historia, czyli idole przed Spidermanem i Elsą..."
Pamiętacie mamuty? Kojarzycie Mieszka I? Znacie datę Bitwy pod
Grunwaldem? To bez znaczenia! Zapraszamy na wyjątkową podróż w
czasie.
Zapewniamy:
- wehikuł, by trafić do przeszłości
- wielkie przejście do historii
- spotkanie z celebrytami i idolami dawnych lat
- słodkości z... historią
Będzie można wszystko! Z jednym wyjątkiem - wraz z "Pióropuszem"
postarajcie się, by Olecka Izba Historyczna nie... przeszła do historii.

>> 18 lutego - nowy cykl spotkań w Oleckiej Izbie Historycznej
Nowy cykl spotkań - Literackie i filmowe Mazury
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 18 lutego (czwartek) o godzinie 17,00 na wspólne czytanie i rozmowy o tomiku poezji Erwina Kruka Nieobecność.
O nowym cyklu spotkań czytaj TU

>> 25 lutego - spotkanie w OIH - Krzysztof Worobiec
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 25 lutego (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie z Krzysztofem Worobcem pt. O krajobrazie kulturowym Mazur i potrzebie jego ochrony - na przykładzie działań Stowarzyszenia Sadyba.
Mazury – ich naturalny krajobraz - to wzgórza, jeziora, lasy. Czerwone dachy domów, drogi obsadzone szpalerami drzew, ogrodzenia z polnych kamieni, które chronią zapomniane cmentarze, wieże ciśnień widoczne z oddali – to kulturowe dziedzictwo Mazur. Od 2004 roku Danuta i Krzysztof Worobcowie oraz inni członkowie powołanego wówczas Stowarzyszenia Sadyba działają na rzecz ochrony dziedzictwa Mazur. Bronią przed zniszczeniem to, co stworzyła natura i to, czego dokonał człowiek. „Ratujmy aleje”, „Zagubione wioski Puszczy Piskiej”, „Ratujmy wioski starowierskie” - to najważniejsze działania Stowarzyszenia Sadyba.
W spotkaniu wezmą udział oprócz Krzysztofa Worobca inni członkowie Stowarzyszenia Sadyba
Zapraszamy do rozmowy

>> 29 stycznia - spotkanie z Adamem Żywiczyńskim
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 29 stycznia (piątek) o godzinie 17.00 na spotkanie dotyczące historii regionu pt. Rozwój form obronnych w fortyfikacjach budowanych wokół jezior mazurskich od 1788 do 1944. Autorem wystąpienia będzie Adam Żywiczyński, Miejski Konserwator Zabytków w Suwałkach, badacz dziejów architektury północno-wschodniej Suwalszczyzny i Mazur.
Prusy Wschodnie oddzielone były zawsze od pozostałych prowincji Rzeszy Niemieckiej obszarami o innej przynależności państwowej. Szczególnie ważne były więc problemy obronności kraju. Mimo zmian w sztuce i technice wojennej głównym atutem obronnym Prus Wschodnich pozostawały niezmiennie warunki geograficzne. Kraina pokryta była tysiącami jezior i terenów bagiennych, które były naturalnym środowiskiem dla mieszkańców, a naturalna przeszkodą nie do przebycia dla ewentualnego wroga. Teoretycy i praktycy wojskowi w oparciu o jeziora mazurskie i związane z nimi rozlewiska i bagna budowali system zapewniający prowincji bezpieczeństwo.
Zapraszamy na wykład i dyskusję.