Spotkania 2018

>> 25 kwietnia - spotkanie w OIH z Krzysztofem Skłodowskim
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Skłodowskim pt. „Powstanie sejneńskie. 1919”.
23 sierpnia w Sejnach rozpoczęły się zbrojne działania skierowane przeciwko litewskiej administracji na Sejneńszczyźnie, a rozpoczęte przez Polską Organizację Wojskową. Wydarzenia trwały pięć dni, do 28 sierpnia i stały się jednym z nielicznych w historii polskiej zwycięskich zrywów niepodległościowych.
O przyczynach powstania, jego przebiegu oraz politycznej sytuacji na Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie w latach 1918–1920 opowie dr Krzysztof Skłodowski, historyk, pracownik Muzeum Okręgowego w Suwałkach, współautor opracowania „2 pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Dwernickiego 1917–1939”, autor licznych opracowań dotyczących dziejów formacji wojskowych stacjonujących w Suwałkach w okresie międzywojennym oraz historii Suwałk.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna, budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Plac Wolności 22, II piętro

>> 20 kwietnia - spotkanie w OIH
godz. 18:00, Olecka Izba Historyczna
Świnia z twarzą Stalina Bogusława Chraboty to reportaż, esej i nowela w jednym. Niemniej to wciąż ta sama opowieść i ci sami bohaterowie. A w tle toczące się żelazne koła historii miażdżące ludzkie życie i losy.
Stalinowskie czystki, ucieczka z płonącej Białorusi, przymusowe roboty w nazistowskich Prusach, w końcu śmierć wielkiego miasta, jakim był Królewiec, i narodziny nowego życia. Proza twarda i bezlitosna.
O autorze:
Absolwent i doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Bluesowego.
Od 1993 roku współtworzył telewizję Polsat. Długoletni komentator Tok FM i Radia PiN. Bloger. Autor książek, scenariuszy, publicysta prasowy i felietonista. Wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Bluesowego.

>> 22 marca - spotkanie Marzec 68
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 22, II piętro
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 22 marca (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie ze Stefanem Marcinkiewiczem pt. „Jesteśmy razem z Wami Tow. Wiesławie”. Echa marca `68 w Gazecie Białostockiej . Wykład okolicznościowy 50 lat od Marca 1968 roku.
W czasie gdy przez Europę Zachodnią przetaczała się fala młodzieżowej rewolty, która we Francji w maju 1968 roku przybrała formę protestów społecznych, w Polsce w Polsce miała wymiar politycznego buntu. Od daty wydarzeń noszą one miano „Marzec 68”. Za tym określeniem kryją się przede wszystkim protesty po zdjęciu przedstawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym w reżyserii Kazimierza Dejmka i antysemicka nagonka, która zakończyła się wyjazdem z kraju kilkudziesięciu tysięcy obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. W odpowiedzi na zamieszki władza organizowała w całym kraju wiece popierające jej politykę. Echa wydarzeń marcowych słyszalne były na obszarach północno-wschodniej Polski. Z pozbawionych uniwersyteckich i urzędniczych elit mazurskich miasteczek płynęły do stolicy słowa poparcia dla antydemokratycznych działań rządu.
Dr Stefan Marcinkiewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, autor publikacji „Mityczna stolica Mazur. Miedzy Ełkiem a Lyck”, Ełk 2015; pracownik naukowy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zainteresowania badawcze dr Marcinkiewicza obejmują socjologię procesów migracyjnych, pamięć społeczną oraz socjologię regionu i społeczności lokalnych – Mazury, historyczne i współczesne, są terenem jego naukowej penetracji.
Zapraszamy

>> 10 marca - Przedwiosenne podchody
godz. 11:00, Olecka Izba Historyczna
Wiosna tuż tuż.
Zapraszamy wszystkie dzieci na PRZEDWIOSENNE PODCHODY.
Doszły nas słuchy, że pewien TAJEMNICZY KTOŚ zostawił ukryte wiadomości w ważnych
dla naszego miasta miejscach. Znajdźmy je wszystkie i odkryjmy, co chce nam przekazać...
Może usłyszymy jakieś głosy z przeszłości?
Mali i duzi są mile widziani.
Przecież każdy lubi spacery!
Dostosujcie ubiór do pogody, zabierzcie ze sobą dobry humor i bądźcie uważni!

>> 22 lutego - spotkanie z Tadeuszem Radziwonowiczem
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 22 lu-tego (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie z Tadeuszem Radziwonowiczem pt. „W drodze do Niepodległej. Suwalszczyzna: listopad 1918 - sierpień 1919”.
Mieszkańcy Marggrabowej oraz Prus Wschodnich z pewnością śledzili zmiany na powojennej mapie Europy. Wydarzenia za wschodnią granicą Cesarstwa Niemieckiego budziły jeśli nie niepokój, to na pewno zainteresowanie. Przegrana wojna, rewolucja w Rosji, niepodległościowe działania Polaków wróżyły wielkie zmiany. Co działo się na pobliskiej Suwalszczyźnie? Jak przebiegała zmiana przyna-leżności państwowej? Jakie były oczekiwania i nadzieje ludności z terenów zamieszkiwanych przez Polaków, Żydów, Litwinów, Rosjan?
Przodkowie obecnych mieszkańców Olecka witali 11 listopada 1918 roku z radością i obawami. Warto wiedzieć, co budziło nadzieję, a co napawało niepokojem. Jaki był przebieg wydarzeń na oddalonych od centrum kraju suwalskich rubieżach.
Tadeusz Radziwonowicz jest dyrektorem Archiwum Państwowego w Suwałkach. Zajmuje się bada-niem historii miasta i Suwalszczyzny w XX wieku.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna, Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Plac Wolności 22, II piętro