Spotkania 2018

>> 31 stycznia - OIH zaprasza na nieformalny turniej gier planszowych
godz. 10.00 do 15.00, Olecka Izba Historyczna
Jeśli dziecko marudzi stojąc w kolejce do kasy, albo nie bacząc na nic, żąda kolejnej pary butów, przyślij go do nas. Grając w „Kolejkę”, zrozumie, co to znaczy czekać w ogonku przed sklepem lub „polować” na potrzebne do życia artykuły.
Jeśli natomiast ktoś kiedyś marzył o dalekich podróżach kultowym statkiem pasażerskim „Batory”, zapraszam! Nie można wyjść z pracy!? Od czego jest dziecko?! Niech doświadczy tego, czego rodzice nie mogli. W pakiecie egzotycznej, luksusowej podróży - zabójstwo na pokładzie i szukanie mordercy.
A jeśli nie wiecie, co porabiali legioniści na przepustkach, to macie jedyną okazję, żeby się przekonać grając w „Przepustkę”.
Te i inne gry planszowe o tematyce historycznej czekają na dzieci, nastolatki, młodzież.
Mile widziani dziadkowie, czyli Panie i Panowie z wnukami.
Zapewniamy słone paluszki - do pogryzania z nerwów, zamiast palców.
Olecka Izba Historyczna, II piętro, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”

>> 18 stycznia - spotkanie w OIH z dr Stefanem Marcinkiewiczem
godz. 17.00,Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie z dr Stefanem Marcinkiewiczem pt. „Jak z Uralu przyjechaliśmy do Polski, to i stąd przyjedziemy". Akcja Wisła w pamięci biograficznej mieszkańców wschodnich Mazur.
W latach 1944-1950 ukraińska ludność była przesiedlana z południowo-wschodnich terenów Polski na tzw. ziemie odzyskane. Oprócz Ukraińców opuścić swoje wsie musieli Łemkowie, Bojkowie i Dolinianie - ok. 140 tysięcy polskich obywateli. Na Mazurach z poczuciem krzywdy, w obcym krajobrazie i wśród obcych, często nieprzychylnych, sąsiadów, także przesiedleńców, zaczynali nowe, trudne życie. Jakie były ich losy i czym różniły się od sytuacji innych osadników dowiedzą się Państwo na spotkaniu z dr Stefanem Marcinkiewiczem.
Stefan Marcinkiewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, autor publikacji „Mityczna stolica Mazur. Miedzy Ełkiem a Lycka”, Ełk 2015; pracownik naukowy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jego zainteresowania badawcze obejmują socjologię procesów migracyjnych, pamięć społeczną oraz socjologię regionu i społeczności lokalnych - Mazury są terenem jego naukowej penetracji.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury Olecku „Mazury Garbate”, Plac Wolności 22, II piętro