Spotkania 2015

>> 31 lipca - spotkanie pt. "Romuald Stankiewicz - starosta olecki. W kręgu wileńskim."
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 31 lipca (piątek) o godzinie 17,00 na spotkanie z prof. Jerzym Stankiewiczem pt. Romuald Stankiewicz – starosta olecki. W kręgu wileńskim.
Romuald Stankiewicz przyjechał do Olecka wiosną 1945 roku. Urodził się w 1910 roku w Wilnie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego, jego żona Eleonora z domu Lewicka była także prawnikiem. W 1945 roku rodzina repatriowała się z Wilna do Polski. Pierwszym miastem, etapem nowego życia była Sokółka, gdzie Romuald Stankiewicz pełnił funkcję starosty. Po przeprowadzce do Olecka także tutaj powierzono mu to stanowisko, z którego musiał zrezygnować w 1949 roku.
O Romualdzie Stankiewiczu, postaci do dziś zachowanej w pamięci mieszkańców Olecka, opowie jego syn Jerzy Stankiewicz, muzykolog i historyk zafascynowany kulturą śródziemnomorską oraz muzyką i osobowością Oliviera Messiaena. Analizie twórczości kompozytorskiej i popularyzacji kompozycji genialnego muzyka poświęcone były liczne audycje radiowe, publikacje, spotkania autorskie, koncerty i festiwale, których twórcą bądź inicjatorem był Jerzy Stankiewicz. Aktywny w życiu muzycznym kraju profesor Stankiewicz odbył wiele zagranicznych podróży, otrzymał tytuły honoris causa na akademiach muzycznych we Lwowie i w Kijowie oraz wiele innych wyróżnień i odznaczeń w uznaniu dla jego pracy. Mieszka w Krakowie i Olecku.
Zapraszamy.
galeria

>> 25 czerwca - spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem
godz. 17,00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem pt. Ełk. Na tyłach historii czy w centrum nowoczesności.
Ełk jest największym mazurskim miastem. Nowoczesny i pięknie położony nad jeziorem przyciąga turystów latem, a mieszkańców okolicznych miast i miasteczek przez cały rok. Nauka w szkołach średnich, doświadczeni lekarze i dobrze zaopatrzone sklepy już przed stu i więcej laty były powodem do wizyt w mieście. Jako kulturalna i gospodarcza stolica Mazur był Ełk jednocześnie po prostu niewielkim miasteczkiem położonym w oddalonej od centrum prowincji jaka były niegdyś Prusy Wschodnie. Teraz także leży na peryferiach.
O zmaganiach ograniczeń związanych z położeniem, oddaleniem od centrum, sytuacją gospodarczą z ambicjami i potencjałem miasta opowie dr Rafał Żytyniec historyk, pracownik Muzeum Historycznego w Ełku.
Zapraszamy.

>> 16 maja - Międzynarodowa Noc Muzeów w Olecku
godz. 18:00-20:00 - Wieczór w Izbie Historycznej
Wszystkich chętnych zapraszamy na wyjątkowy wieczór. W sobotę 16 maja 2015 roku Olecka Izba Historyczna otwiera swoje podwoje w godzinach od 18.00 do 22.00. Wszyscy zapracowani, zabiegani Olecczanie będą mogli tego dnia odwiedzić Izbę i obejrzeć zgromadzone eksponaty, które mówią o ponad 450-letniej historii miasta.
W programie wieczoru przewidziano również:
18.30 – „Marggrabowa-Treuburg-Olecko na pocztówkach” – prezentacja multimedialna
20.00 - Film dokumentalny Karin Kaper i Dirka Szusziesa „Ale życie toczy się dalej. Ucieczka. Wypędzenie. Nowy początek” .
Zapraszamy

>> 30 kwietnia - Ełcki węzeł kolejowy
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 30 kwietnia (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie z Adamem i Mirosławem Sawczyńskimi pt. Sentymentalna podróż koleją.
Ełcki węzeł kolejowy był ważnym punktem na mapie Prus Wschodnich. Obejmował swoim zasięgiem pobliskie miasta: Olecko, Gołdap, Giżycko, Kruklanki itd. Stacja w Ełku była miejscem przesiadek podróżnych zmierzających w głąb Prus oraz miejscem przeładunku towarów. Jak większość pruskich miasteczek wsie wokół Ełku zostały połączone siecią kolei wąskotorowej, która ułatwiała komunikację wszystkim mieszkańcom okręgu.
O znaczenie Ełku jako węzła kolejowego, o tajemnicach i codzienności funkcjonowania kolei przed stu i pięćdziesięciu laty oraz o turystycznych walorach starej ciuchci opowiedzą pasjonaci regionalnego kolejnictwa, twórcy Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Ełku, zbieracze kolejowych akcesoriów i pamiątek bracia Adam i Mirosław Sawczyńscy.

>> 26 marca - spotkanie z Marcinem Płotkiem
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 26 marca (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie z dr Marcinem Płotkiem pt. Tworzenie się państwowości polskiej na byłych terenach Prus Wschodnich po 1945 roku.
Marcin Płotek opowie o tworzeniu się państwowości polskiej na ziemiach byłych Prus Wschodnich po II wojnie światowej. Przedstawi m.in. zasady funkcjonowania jednostek Armii Czerwonej na terenie Okręgu Mazurskiego w kontekście relacji z organami władzy administracyjnej oraz ludnością cywilną. Omówi sposoby tworzenia administracji polskiej, w tym organów ścigania. Ukaże także jak kształtowały się w tym okresie stosunki narodowościowe na obszarze Okręgu Mazurskiego.
Marcin Płotek jest autorem książki Trudne początki. Okręg Mazurski 1945-1946.
Zapraszamy do dyskusji.