Spotkania 2015

>> 26 lutego - spotkanie z Krystyną Jarosz pt. Polacy w obwodzie kaliningradzkim
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Plac Wolności 22, II piętro
Wykład z prezentacją multimedialną oraz prezentacja książki pt. „Königsberg -Królewiec-Kaliningrad. Dziedzictwo historyczne”, pod red. K. Jarosz
Dziewiątego kwietnia 1945 roku Królewiec został zdobyty przez wojska radzieckie. Miasto broniło się do końca. Zginęło ponad sto tysięcy mieszkańców, a wraz z nimi blisko 700-letnia historia stolicy Prus Wschodnich, Krzyżacy założyli je w 1255 roku. Losy miasta krzyżowały się wielokrotnie z dziejami Polski, a wśród jego mieszkańców było wielu Polaków. Dziś w mieście żyje ponad pięć tysięcy Polaków, w obwodzie – ponad dziesięć tysięcy.
Kiedy tam przybyli, jak utrzymują polskość i związki z dawną ojczyzną, jaka jest ich sytuacja w mieście, które z zasobnej stolicy prowincji stało się na długie dziesięciolecia miastem zamkniętym o wojskowym znaczeniu.
Na wszystkie pytania odpowie Krystyna Jarosz, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, kurator wystawy „Polacy w obwodzie kaliningradzkim”.

>> 29 stycznia - spotkanie z Markiem Sidorem
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie z Markiem Sidorem pt. „Przesiedlenia mieszkańców Suwalszczyzny na Ziemie Odzyskane po zakończeniu II wojny światowej”.
Wydarzenia okresu drugiej wojny światowej oraz będące ich bezpośrednim następstwem zmiany granic Rzeczypospolitej, spowodowały masową migrację ludności. Po wojennej tułaczce nie każdy miał dokąd wrócić. Przesiedlenia dobrowolne i wymuszone sytuacją nie ominęły też Suwalszczyzny. Pobliskie Prusy Wschodnie stały się „Ziemiami Odzyskanymi”, które wymagały zasiedlenia.
Marek Sidor jest pracownikiem Państwowego Archiwum w Suwałkach.
Zapraszamy do dyskusji.