Archiwum 2014 - Kalendarz wydarzeń 2014 - grudzień 2014

>> 12 grudnia - Konferencja Wyjdź z cienia przemocy - Biała Wstążka
Po co nosić białą wstążkę? Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Kampania "Biała Wstążka" to największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn. Kampania odbywa się w ramach światowych 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć.
12 grudnia o godzinie 10:00 w sali kina "Mazur" w ramach kampanii odbędzie się I Powiatowa Konferencja "Wyjdź z cienia przemocy - Biała Wstążka". W programie konferencji znajdują się: wystąpienia Starosty Oleckiego, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku, a także spotkanie interaktywne z udziałem młodzieży pt. "Rola mężczyzny w budowaniu kultury miłości", które poprowadzi Paweł Lewicki - realizator profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów, psycholog rodzinny.
Organizator: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku
Współorganizatorzy: Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, Liceum Ogólnokształcące w Olecku, Zespół Szkół Technicznych w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku, Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Olecku, Komenda Powiatowa Policji w Olecku, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku "Mazury Garbate", Prokuratura Rejonowa w Olecku
Konferencja zorganizowana w ramach projektu "Profilaktyka i edukacja kluczem do rozwiązywania problemów przemocy w powiecie oleckim" dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ze środków Rządowego Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem Bezpieczniej".
galeria

>> 18 grudnia - Opowieść Wigilijna
godz. 17:00, sala teatru AGT, wstęp 5 zł
Zapraszamy na premierę spektaklu "Opowieść Wigilijna" w wykonaniu grupy teatralnej SNAC.
Adaptacja powieści Karola Dickensa, której akcja rozgrywa się w noc wigilijną. Zgorzkniały samotnik, Ebenezer Scrooge, przechodzi wewnętrzną przemianę po spotkaniu z duchem zmarłego kolegi, który zwierza mu się z niegodziwości jakie popełnił w życiu. Scrooge uświadamia sobie, że życie jakie sam wiedzie może zaprowadzić go do tego samego punktu.
Występują: Jaś Ogonowski, Klaudia Łożyńska, Sandra Romanowska, Julia Jurgielewicz, Zuzia Gawryś, Kaja Selwocka, Wiktoria Brzezińska, Ewelina Jutkiewicz.
Reżyseria: Małgorzata Krejpcio
Muzyka: Łukasz Nowak

>> 18 grudnia - projekcja filmu Zimowy sen w ramach cyklu KADR
godz. 18:00, kino "Mazur", wstęp 10 zł
"Zimowy sen" to ostatnia w tym roku filmowa propozycja, jaką zaprezentujemy na spotkaniu cyklu kina ambitnego KADR. Film w reżyserii Nuri Bilge Ceylan'a zdobył w tym roku Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a w 2015 będzie kandydatem do Oscara.
"Zimowy sen" to opowieść o Aydinie, emerytowanym aktorze, który prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. To studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób - ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.
Film przypomina rozpisany na akty dramat, albo ekranizację nieznanej powieści Czechowa lub Dostojewskiego. Mimo długości filmu recenzenci zapewniają, że w trakcie seansu w zimowy sen zapaść nie sposób.

>> 18 grudnia - spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 18 grudnia (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie z Józefem Kunickim (Olecko) pt. Cmentarze wojenne z lat 1914-1918 na terenie powiatu oleckiego.
Pierwsza wojna światowa pochłonęła miliony ofiar, głównie żołnierzy, którzy ginęli na frontach w Europie i koloniach dotychczasowych mocarstw. Rozwój techniki wojennej sprawił, że poległych było bardzo dużo. Dowódcy walczących oddziałów wspierani rządowymi zaleceniami dbali o to, aby zabitych chować z należnym szacunkiem. Długo obejmował on wszystkich poległych, także przeciwników. Mazury były obszarem, na którym rozegrały się niezliczone potyczki i bitwy. Już od pierwszych dni wojny pomiędzy pagórkami i jeziorami zaczęły pojawiać się groby zabitych żołnierzy, po latach uporządkowane wg przyjętych zasad.
Jak chowano poległych, w jaki sposób i kto budował cmentarze, gdzie do dziś znajdują się pojedyncze mogiły i zapomniane nekropolie opowie Józef Kunicki - badacz historii naszego miasta.
Zapraszamy.

>> 21 grudnia - Jarmark Bożonarodzeniowy
Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Oleckiej we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Olecku „Mazury Garbate” zaprasza do wzięcia udziału w III Oleckim Jarmarku świątecznym, który odbędzie się 21 grudnia 2014r.(niedziela), w godz. 11.00 – 15.00 na rynku Placu Wolności w Olecku. W tym roku czeka nas wiele ciekawych atrakcji!
Program:
11:00 – Otwarcie Jarmarku i rozpalenie ogniska
11:00 – 15:00 – Sprzedaż rękodzieła, ozdób świątecznych, potraw i wyrobów regionalnych, domowych wypieków, gorących napojów. Świąteczna loteria.
11:15 – Występy taneczne grup: Na Maxa, Dancehall (Kowale Oleckie)
11:30 – Występ Anielskiego Chóru (Olecko)
12:00 – Koncert kolęd. Wystąpią: Oleckie Echo, Prząśniczki, Świętajniacy, Wielczanki, podopieczni ŚDS (Wronki, Olecko), WspaKi, Aneta Wijas.
13:00 – Konkurs na najlepszą potrawę wigilijną (regulamin konkursu)
13:00 – Konkurs na najładniej ozdobioną bombkę (hol kina „Mazur”)
14:00 – Wizyta Świętego Mikołaja
15:00 – Ogłoszenie wyników konkursów oraz loterii świątecznej.
Wszystkich zainteresowanych wystawieniem swoich wyrobów prosimy o zgłoszenia telefoniczne lub mailowe:
biuro LOT Ziemi Oleckiej - 514522014
Wioletta Żukowska - 605107755
Małgorzata Krejpcio - 794908270
Uprzejmie informujemy, że osoby nie będące członkami LOT Ziemi Oleckiej wnoszą opłatę w wysokości 10 zł za stoisko.