Spotkania autorskie - Spotkania 2003

>> 18 marca - Grażyna Serafin
Grażyna Serafin urodziła się w 1965 roku w Lipsku nad Biebrzą. Jest nauczycielką, absolwentką Wszechnicy Mazurskiej w Olecku i Filii Uniwersytetu Warszawskiego (pedagogika wczesnoszkolna) w Białymstoku oraz Studium Terapii Pedagogicznej na oleckiej uczelni. Od wielu lat pracuje z młodszymi dziećmi w Szkole Podstawowej nr 2 w Suwałkach.
Jednocześnie realizuje swoje liczne zainteresowania, przede wszystkim teatralne, dziennikarskie i literackie. Laureatka wielu konkursów recytatorskich, kilkanaście lat temu związała się z Amatorską Grupą Teatralną w Olecku, a potem z Amatorskim Suwalskim Teatrem Animacji (MDK). Przez kilka lat była dziennikarką (nieistniejącego już) tygodnika suwalsko-mazurskiego „Krajobrazy”; od sześciu lat współpracuje z „Tygodnikiem Suwalskim”, od dwóch – z „Tygodnikiem Oleckim” (stałe felietony). Współpracowała również z Radiem Białystok; jej reportaże emitował III Program Polskiego Radia...
Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa, interesująca pozycja, która może zainteresować nie tylko dzieci, ale także opiekunki, przedszkolanki, nauczycieli wychowania początkowego, a przede wszystkim rodziców naszych milusińskich.
„Za siódmą chmurką” autorstwa Grażyny Serafin – bo o tej pozycji mowa – to czarująca, urzekająca, wdzięczna, ciepła i pełna humoru książeczka zawierająca zbiór kilkudziesięciu bajeczek dla dzieci. Warto wskazać, że bajeczki te to nie opowiadania o złej wróżce, krasnoludkach czy królewnach. „Za siódmą chmurką” to rozmowy kubka z garnkiem, poszeptywania kaloszy, historia o smoczku i wiele innych sytuacji, w których codziennie używane przez dzieci przedmioty ożywają. W tej samej mierze, jak zabawne pomysły Autorki na historyjki „z życia wzięte”, o sukcesie „Za siódmą chmurką” zadecyduje również z pewnością lekkie pióro i czarujący styl pisania Grażyny Serafin. Bajeczki uzupełniają kolorowe, uśmiechające się do dzieci ilustracje, dodające ciepła i uroku całości.
„Za siódmą chmurką” będzie z pewnością bestsellerem na polskim rynku literatury dziecięcej.
(Olga Sztejnert)
Podczas spotkania autorka będzie czytać swoje bajki i rozdawać autografy.
Możliwe też będzie zakupienie książeczki „Za siódmą chmurką”.

>> 4 czerwca - Anna Onichimowska
Anna Onichimowska Urodziła się i mieszka w Warszawie. Skończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako redaktor książek dla dzieci, najpierw w Krajowej Agencji Wydawniczej, później – w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Kiedy rozwiązano RSW, razem z grupą zapalonych przyjaciół założyła Fundację „Świat Dziecka”. Bardzo dużo podróżuje.
Pisze powieści, opowiadania, scenariusze, felietony, wiersze – głównie dla dzieci i młodzieży. Jest autorką ponad dwudziestu książek, laureatką licznych prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych.
Lubi dostawać listy i spotykać się ze swoimi czytelnikami, bo – jak sama mówi – praca pisarza jest taka samotnicza!
Ostatnio napisała kilka książek i scenariuszy ze swoim przyjacielem – pisarzem
z Finlandii, Tomem Paxalem. Książki te zostały opublikowane w Finlandii po szwedzku.

>> 8 października - Tadeusz Gryczan
Tadeusz Gryczan urodził się we wsi Kurejwa (1923) w pow. grajewskim, w rodzinie chłopskiej. Szkołę powszechną ukończył w Grajewie (1939). Po aresztowaniu w swojej wsi (4 VI 1943) znalazł się w grupie zakładników osadzonych w więzieniu białostockim. Następnie przeszedł przez piekło obozów koncentracyjnych (Majdanek, Natzweiler, Dachau, Neuengamme, Sand Posten), cudem unikając kilkakrotnie śmierci. Po oswobodzeniu (28 IV 1945) i rekonwalescencji wrócił (ze Szwecji) do kraju. Od 1949 roku pracował jako nauczyciel w Radziłowie i Kroszewie (pow. grajewski), a w latach 1955-1991 (do emerytury) kierował Państwowym Domem Dziecka im. Janusza Korczaka w Olecku. Jednocześnie dokształcał się, uzyskując dyplom magistra pedagogiki (1971) na Uniwersytecie Gdańskim.
Do niewątpliwych atutów jego pamiętnikarskiego tekstu Osiemdziesiąt lat mojego życia należą: zwięzły i rzeczowy, choć nieco chropowaty i oschły styl, autentyzm przeżyć, szczerość wypowiedzi, odpowiedzialność za słowo, daleki od ubarwiania stosunek do rzeczywistości czterech epok historycznych (międzywojnie, wojna, okupacja, Polska Ludowa, III Rzeczpospolita), jak i do własnego życia.