Spotkania autorskie - Spotkania 2016

>> 24.11.2016 r. - spotkanie z poezją
godz. 17:00, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
Zapraszamy na wieczór z poezją.
Janina Osewska – pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionoznawca.
Autorka wierszy i fotografii. Opublikowała tomiki wierszy, reportaże z podróży oraz liczne artykuły o tematyce krajoznawczej. Realizowała projekty fotograficzne. Jest autorką indywidualnych wystaw fotograficznych, bierze udział w wystawach zbiorowych. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Academia Europaea Sarbieviana.
Marek Czuku – poeta, krytyk literacki, publicysta, z wykształcenia fizyk i polonista. Autor dziewięciu zbiorów wierszy. Swoją twórczość prezentował także za granicą. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do Academia Europaea Sarbieviana. Tegoroczny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
***
24 listopada Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku gościła Janinę Osewską i Marka Czuku. Podczas spotkania autorskiego zapoznaliśmy się z ich twórczością poetycką.
Poznali się w Academia Europaea Sarbieviana. Ona - delikatna, ciepła kobieta, regionoznawca, z zamiłowania fotograf. On – realista, lubujący się w fizyce i chemii.
Choć pozornie tak różni, to znaleźli wspólne zainteresowania, będące ich łącznikiem z ludźmi i światem, czyli Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, do którego należą.
Poeci zaprosili nas do świata swego dzieciństwa, kojarzącego się im obojgu z najszczęśliwszymi czasami, z beztroską, miłością, z czasem, gdy problemy praktycznie nie istniały, a wokół rozprzestrzeniał się zapach malin i tak rzadko wówczas dostępnych pomarańczy.
Czas dzieciństwa to z pewnością najcieplejszy okres w życiu nie tylko naszych gości, ale i większości z nas, a przypomniały o tym czytane podczas spotkania wiersze. Przewijał się w nich często również wątek przyrody i miłości.
Janina Osewska przeprowadziła nas „przez ciszę kwietnych łąk”, czując zapach jagód, ukazując przeszłość jako ratunek i oderwanie się od współczesnego brutalnego świata. Autorka maluje słowem, jej wiersze porównane zostały do firanek, za którymi kolejno wysnuwa się coś nowego.
Z kolei wiersze Marka Czuku są prostsze, mniej w nich metafor czy porównań. Jednakowoż i w stworzonych przez niego wersach nieustannie „buzuje” miłość do bliskich, wraca myślami do najszczęśliwszego okresu dzieciństwa, zaś wydarzenia z przeszłości zatytułowane kolejnymi datami przedstawiają te bardziej i te mniej wesołe wydarzenia z lat młodości.
Tu życie miesza się ze śmiercią, zaś smutek przeplata z miłością – w tym samym roku, w którym zmarła prababcia autora, urodziła się jego żona.
Wiersze obojga naszych gości były jak książka, z której dane nam było wyczytać ich historię i przeżycia, mogliśmy zobaczyć miejsca, w których byli. Ich poezja stała się otwartym oknem, dzięki któremu zobaczyliśmy i uświadomiliśmy sobie co obydwoje kochają, czego im brakuje, co cenią sobie najbardziej i za czym tęsknią.
Wiersze pani Janiny to subtelne, dopieszczone w każdym calu małe arcydzieła, zaś poezja pana Marka jawi się przed słuchaczami jako swego rodzaju kartki z pamiętnika, nieco przyziemne i „chropowate”. O ich poezji należy śmiało powiedzieć, iż jest niejednoznaczna i nieokreślona.
Z pewnością, nie można zarzucić spotkaniu braku dynamiki – czytanie wierszy przeplatało się z krótkimi anegdotami, z rozmowami ze słuchaczami, ze wzajemnymi pytaniami.
Wspaniałym dodatkiem okazały się „przerywniki muzyczne” – gościł u nas ze swą gitarą Artur Lachowicz, czytelnik zaprzyjaźniony z biblioteką, który już wcześniej ubarwiał podobne spotkania śpiewem i grą na instrumencie.
Artur przedstawił nam kilka własnych utworów, które uświetniły to przeurocze spotkanie.
O muzyce mówi się, iż łagodzi obyczaje, zaś poezja…? Pozwolę sobie w tym miejscu zacytować zdanie, które wypowiedział na zakończenie jeden ze słuchaczy: „żeby to poezja była orężem w wojnach, nie rakiety…”
Ewa Omilian
galeria

>> 10 maja - spotkanie z Jerzym Niemczukiem
godz. 17.00, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
Jerzy Niemczuk - polski prozaik, komediopisarz, scenarzysta, autor słuchowisk i książek dla dzieci. Polonista, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1970 w Nowych książkach. W latach 1972-76 był sekretarzem miesięcznika literackiego Nowy Wyraz. W latach 1979-81 pracował w tygodniku Kultura. Publikował na łamach Literatury, Poezji, Odry. Za książkę "Przygody Zuzanki" otrzymał w 1995 Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego dla najlepszej książki dla dzieci roku 1994.
Pomysłodawca i współscenarzysta kultowego serialu „Ranczo” – bezkonkurencyjnego hitu TVP, który od kilku lat serial konsekwentnie utrzymuje jedną z najlepszych oglądalności. Autor scenariuszy bardzo popularnych seriali i filmów fabularnych, m.in. „Siła Wyższa”, „Stacyjka”, „Rodzina zastępcza”.
Mieszka na Mazurach.

>> 27 kwietnia - spotkanie z Renatą Piątkowską
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską.
Spotkanie pod tytułem „Która to Malala” odbędzie się 27 kwietnia 2016 r., godz. 8:30 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku, ul. Kopernika 6.
Podczas spotkania będzie można nabyć książki autorki.
Renata Piątkowska ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasją jest jazda konna.
W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.
Jest autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci, m. in.: Opowiadań dla przedszkolaków, Opowiadań z piaskownicy, Nie ma nudnych dni, Z przysłowiami za pan brat, Przygoda ma kolor niebieski, czy Która to Malala wzruszającej opowieści o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym.
„Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat
Malala Yousafzai, 2013
27 kwietnia Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku gościła po raz kolejny panią Renatę Piątkowską, autorkę książek dla dzieci. Pisarka przyjechała do nas wraz z profesjonalną lektorką swych dzieł, panią Malwiną Kożuchno.
Piątkowska opowiedziała uczniom przybyłym ze szkół: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4 i Szkoły Społecznej STO w Olecku, całą historię Malali – bohaterki książki pt. „Która to Malala?”, pakistańskiej działaczki na rzecz praw kobiet.
Malalę poznajemy jako młodziutką dziewczynkę, mającą odwagę przeciwstawić się talibom i ich reżimowi. Jako jedyna nie zasłaniała twarzy, na założonym przez siebie blogu przedstawiała życie w Pakistanie pod rządami agresorów, opisywała tam swoje przemyślenia i przeżycia, za co została postrzelona w głowę przez jednego z talibów. Pomimo krytycznego stanu, w jakim się znalazła, przeżyła i nadal, nie poddając się, walczyła z niesprawiedliwością. Za swoją działalność została odznaczona wieloma nagrodami – między innymi: Pakistańską Nagrodą Pokojową, Nagrodą Sacharowa, Międzynarodową Dziecięcą Nagrodą Pokojową, Nagrodą Anny Politkowskiej, Nagrodą Simone de Beauvoir i najważniejszą – przyznaną w 2014 roku - Pokojową Nagrodą Nobla.
Renata Piątkowska w doskonały sposób przedstawiła dzieciom dzieje tej dzielnej dziewczynki, wkręconej w wir walki dorosłych. Patrząc na to, co dzisiaj dzieje się w Europie, temat tejże historii jest niezwykle nam bliski i aktualny. „Która to Malala?” to lekcja odwagi. Historia Malali niesie za sobą istotne przesłanie: nieważne jak jest źle, zawsze warto jest mieć swoje zdanie i walczyć o lepsze życie. Jest to niesamowicie wzruszająca opowieść o ogromnej sile, drzemiącej w każdym człowieku, pokazująca, że warto jest czasem pójść pod prąd, że wystarczy jednostka, by poruszyć rzesze.
Spotkanie z autorką było inspirujące i bogate w literackie doznania. Na zakończenie dzieci mogły zakupić wybrane książki pisarki, uzyskać od niej dedykację oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Ewa Omilian
galeria