Biblioteka

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania autorskie - Spotkania 2007

19 marca - Jan Pietrzyk

>> 19 marca - Jan Pietrzyk

Jan Pietrzyk, proboszcz z Butryn, autor pięciu tomików wierszy, których ostatni nosi tytuł „Zdziwienie w chmurach”.
Pochodzi z Olecka. Jest przekonany, że bycie księdzem to nie tylko zawód, ale i misja. Poezja umożliwia mu jej spełnianie, bowiem księdzu poecie łatwiej dotrzeć do ludzi wrażliwych. Tematyką jego poezji jest m.in. człowiek i jego relacje z Bogiem i otaczającym go światem.
W swoich wierszach opiewa również przyrodę (fascynuje go wiatr), miłość do Boga, ludzi i zwierząt. Kilka swych wierszy poświęcił warmińskim kapliczkom.
Poezja to nie jedyna pasja księdza Pietrzyka. Kolekcjonuje zabytkowe i współczesne młynki do kawy. Jego zbiór liczy już kilkaset sztuk! Marzy, żeby kiedyś zebrać całą wieś, rozdać te młynki, żeby sobie ludzie kawę zmielili, zaparzyli i zasiedli do sąsiedzkich pogaduszek.
Otworzył niewielką izbę muzealną na terenie kościoła. Można tam zobaczyć m.in. XIX-wieczne ornaty, relikwiarze, rzeźby.
Ksiądz Pietrzyk prowadzi w Nowej Wsi dziecięce koło poetyckie, organizuje parafiady z występami i zabawą ludową.
galeria

31 maja - Wojciech Kass

Spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem „Ja do Ty Kapuścińskiego. Kapuściński a Mazury”.
W ostatni dzień maja Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zorganizowała dwa spotkania z Wojciechem Kassem, kustoszem Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu - poetą, eseistą, człowiekiem o wielkiej wiedzy i wspaniałym poczuciu humoru. Na pierwszym z nich w bardzo ciekawy sposób opowiedział młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego o Gałczyńskim – błyskotliwym poecie, a jednocześnie zazdrośniku uzależnionym od świeżo mielonej kawy. Przedstawił rolę kulturotwórczą leśniczówek na terenie Mazur i Warmii. W historię związków Gałczyńskiego z Praniem wprowadził mnóstwo interesujących dygresji (np. o Agnieszce Osieckiej, Czesławie Miłoszu). Zaraził słuchaczy wspaniałym poczuciem humoru i odnajdywaniem absurdów rodem z Teatrzyku Zielona Gęś w życiu codziennym. Przede wszystkim jednak wykazał, że poeta to zwykły człowiek, który potrafi się czymś lub kimś zachwycić i właśnie z tego zachwytu rodzą się wiersze. Poeta - według Kassa – to ten, kto służy językowi, posługuje się metaforą (a nie gazetową papką), pielęgnuje w sobie zdziwienie światem, dostrzega to, czego inni nie zauważają. Swoboda mówienia, świetny kontakt ze słuchaczami, nietracenie wątku (mimo licznych dygresji) sprawiły, że 1,5 godziny minęło nie wiadomo kiedy. W czasie drugiego spotkania Wojciech Kass zapoznał przybyłą publiczność ze swoimi przemyśleniami na temat Ryszarda Kapuścińskiego - człowieka i twórcy. Ukazał pisarza jako człowieka o niezwykłym charakterze bardzo otwartego na ludzi i ich problemy. Wojciech Kass źródeł twórczości naszego wielkiego reportażysty doszukuje się w jego dzieciństwie. Przeanalizował także związki Kapuścińskiego z Mazurami. Na zakończenia spotkania Wojciech Kass przeczytał publiczności swoje niepublikowane jeszcze wiersze, w których połączył w sobie dojrzałe wyciszenie, męską zmysłowość i egzystencjalny niepokój. ZK

Wojciech Kass urodził się w 1964 r. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim Pracę magisterska napisał pod kierunkiem prof. Marii Janion. Od 1997 r. pracuje w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.

Przed wydaniem książek poetyckich otrzymał dwie prestiżowe nagrody literackie: Nike Warszawską w 1985 r. i nagrodę imienia Ryszarda Milczewskiego-Bruno w 1987 r. W tym czasie opublikował wiersze w Kierunkach, Radarze, Integracjach, Głosie Wybrzeża i Dzienniku Bałtyckim. Jest autorem książek reportersko-literackich Zderzenia, Aj, moi dawno umarli, oraz książki eseistycznej Pękniete struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego nominowanej do Wawrzynu, nagrody literackiej Warmii i Mazur za 2005 r.

Wydał tomiki poetyckie: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000) – za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach – oraz Prószenie i pranie (2002), wybór wierszy w języku polskim i niemieckim 10 Gedichte aus Masurenland (2003), Przypływ cieni (2004) i Gwiazda głóg (2005) – również nominowaną do Wawrzynu. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendysta ministerstwa kultury. Wiersze publikował w „Toposie”, „Borussi”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Jaćwieży”, „Arkadii”, „Śląsku”, „Plamie”, „Gazecie Wyborczej”, „Poboczach”, „Gazecie Olsztyńskiej” i „Życiu”. Uhonorowany nagrodą Nowej Okolicy Poetów za dorobek poetycki (2004). Członek redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”, stały współpracownik kwartalnika „Jaćwież” i pisma literackiego „Nowa Okolica Poetów”. Tłumaczony na języki: niemiecki, angielski, włoski, litewski, czeski, słoweński, serbski.