Wystawy - Wystawy 2014

>> Wernisaż wystawy - Chińskie Oblicza Matki Bożej
1 maja godz. 14:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
Już od 1 maja w ramach przygotowań parafii do Nawiedzenia MB Częstochowskiej w cudownym wizerunku – będziemy mogli obejrzeć wyjątkową ekspozycję chińskiego artysty Garego Chu Kar Kui, którego prace są owocem nawrócenia, jakie dokonało się po dwudziestu latach kontaktu z katolickimi misjonarzami posługującymi w jego kraju. To okazja do zapoznania się z - innymi niż europejskie – wizerunkami Matki Bożej, okazja do osobistej refleksji nad własną drogą nawrócenia, ale i pamięci o kościele prześladowanym w Chinach, w którym nasi bracia poddawani są różnorakim formom przemocy i niejednokrotnie składają za wiarę w Chrystusa ofiarę z własnego życia.
„W spotkaniu z różnymi kulturami świata Kościół nie tylko przekazuje swoje prawdy i wartości, odnawiając kultury od wewnątrz, lecz także czerpie z różnych kultur obecne już w nich elementy pozytywne. Taka jest droga, której muszą się trzymać ewangelizatorzy, gdy chcą ukazać wiarę chrześcijańską i uczynić z niej integralną część kulturowego bogactwa ludów” [Ecclesia in Asia, 21].
Od lat 20. XX wieku zaczęto zdecydowanie i głośno podkreślać konieczność wypracowania lokalnej sztuki chrześcijańskiej. Abp Celso Costantini, udając się do Chin w roku 1922 jako pierwszy delegat apostolski, jechał z myślą „uczynienia Kościoła bardziej chińskim”. Zorganizowane przez niego wystawy misyjne w Szanghaju (1935) i Rzymie (1925) były próbą pokazania „chińskiego wytworu artystycznego” szerszej publiczności. Uważał, że chrześcijańska sztuka obleczona w chińskie rysy jest ważnym środkiem ewangelizacji oraz pomaga w zakorzenieniu się chrześcijaństwa w Chinach. W tym kontekście na uwagę zasługują liczne dzieła artystów, w tym Lukasa Ch'ena, wywodzące się ze szkoły Ars Sacra Pekinensis.
Twórczość Garego Chu Kar Kui plasuje się w tej optyce. Chiński Artysta, parafrazując słowa Fritza Bornemanna SVD, oddaje religijny świat w bliskości ze swym naturalnym i kulturowym środowiskiem, i pozostaje wierny swojej formie przekazu. Przedstawia świat idei chrześcijańskich przy pomocy własnych środków.
PATRONAT HONOROWY WYSTAWY:
J.E. Ks. Bp Jerzy Mazur SVD biskup ełcki,przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski d/s Misji
ORGANIZATOR W DIECEZJI EŁCKIEJ:
CENTRUM OŚWIATOWO DYDAKTYCZNE W EŁKU
galeria

>> Wernisaż wystawy prac Ireny Dominików
18:00 – wernisaż wystawy prac Ireny Dominików, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
Irena Dominików urodziła się w Międzyrzecu Podlaskim. Już od najmłodszych lat doceniano jej prace plastyczne, w szkole podstawowej i liceum otrzymywała pierwsze miejsca w wojewódzkich konkursach zarówno z malarstwa, jak i rzeźb. Oprócz zamiłowania do malowania, prac ręcznych, itp., lubiła przyrodę, biologię. Skończyła studia biologiczne w 1987 roku na wydziale pedagogicznym WSRP w Siedlcach. Przez całe życie twórczość artystyczną traktuje jako hobby. Od 1987 roku pracowała jako nauczyciel geografii i biologii, a od 1999 roku pracuje jako nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku. W 2006 roku ukończyła podyplomowe studia plas-tyczne na Uniwersytecie Mazurskim. Jak sama stwierdza, swoją twórczość malarską zaczęła późno, ale teraz nie może nacieszyć się chwilą, kiedy siada przed sztalugą. Prace Pani Ireny znalazły nowy dom między innymi w War-szawie, Gdańsku, Chicago, Niemczech… Największymi jej fanami są córka Karolinka i mąż.
„Ćwiczę rysunek, uczę się sama technik, gromadzę zdjęcia, z których coś namaluję. Poszukuję swojego stylu. Moim marzeniem jest namalować moje dzieci”.
galeria

>> 28 lutego - wernisaż rysunku i malarstwa Olgi Kowal-Karandziej
godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
W Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa zaprezentujemy prace wybitnej, mieszkanki Olecka – Olgi Kowal-Karandziej. To niezwykle barwna i rozpoznawalna postać. Pod jej skrzydłami, dzięki pracy pedagogicznej w szkole oraz Wszechnicy Mazurskiej, przez lata rozwijały się młode, artystyczne talenty. Dzięki wrodzonej charyzmie i niebanalnemu spojrzeniu na świat dla wielu stała się inspiracją i wzorem do naśladowania. Artystka żyje w zgodzie z otaczającą ją naturą, której piękno niejednokrotnie możemy odnaleźć w jej pracach.
Na wystawie zobaczymy rysunek i malarstwo przedstawiające zarówno portrety bliskich artystce osób, autoportrety, jak i martwą naturę. Prace cechuje niezwykłe wyczucie barw oraz charakterystyczna dla autorki kreska.
galeria

>> 10 stycznia - Plener 2013 Reality Art OLSZEWO
godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
Cykl wydarzeń kulturalnych 2014 roku rozpoczniemy wernisażem wystawy prac powstałych podczas pleneru interdyscyplinarnego Plener 2013 reality Art OLSZEWO. Wzięli w nim udział tacy artyści jak: Danuta Golak, Jola Grabowska, Mona K., Katarzyna Kowalska, Kamila Makarewicz, Weronika Maksimowicz, Iza Muszczynko, S.A. Bieniek, Juliusz Erazm Bolek, Wiesław B. Bołtryk, Witek Jurkiewicz, Andrzej Legus, Dariusz Kruchelski, Adam Obuchowicz, Marek Pacyński, Tomasz Perlicjan,
Zenon Windak.
Parę słów na ten temat od organizatora Pleneru Wiesława B. Bołtryka:
Już w kwietniu nieśmiało zachęcałem znajomych Artystów i ulubione Artystki. Jedni byli zainteresowani inni nie. Zależało mi na ludziach młodych, na Ich sile i kreatywności. Lecz nie tylko. Zacząłem od próby zaproszenia Tomasza Perlicjana i Zenona Windaka. Tasowała się karuzela pragnień i niemożliwości. Atutem podstawowym było miejsce. Jedni przyjechali by sprawdzić, jak Adam Obuchowicz, inni, jak Zenon Windak, potrzebowali zdjęć Olszewa, a jeszcze inni, jak Tomasz Perlicjan, wchodzili w ciemno, a nowo poznana , mieszkająca w New York Danuta Golak, malarka Niezmiernie Interesująca, porwana została z Własnego Wernisage w Galerii Legusa. Okolica jest niezbywalną walutą na interdyscyplinarne spotkanie. Różnorodność postaw Artystycznych i charakter człowieka, gwarantuje kolor Pleneru. W to lato tym kolorem, był kolor van Gogha, kolor żółty. Wiadomo, że Czerwień takoż była obecna, Ona jest w mojej Przestrzeni niezbędna. A karuzelę zdarzeń dopinał Andrzej Jakimowskie filmem pt. „Imagine” Na pokaz przybył Autor, wraz z żona Ewą Jakimowską, odpowiedzialną na planie filmowym za kształt plastyczny obrazu. Nieprzypadkowo na Finał - Plener 2013, z Wieczorem Autorskim pojawił się Znakomity Poeta Juliusz Erazm Bolek. Wszak Wiersze Poety pojawiają się również na ścianach Galerii w formie Prac Graficznych. Na wystawie pokazany zostanie Jego Wiersz; „Ja” w formie Instalacji. Instalację pt; „Ja - Papirus” wykonałem już po plenerze w pracowni w Olszewie. Zaś w film „Imagine” Bohater ze swoją potrzebą bycia, jest przede wszystkim Sobą, nawet w świecie niewidzenia, tylko Intensywnego Odczuwania Wolny, choć pozbawiony wzroku. Nie jest natomiast pozbawiony Siły do budowania Własnego Wyrazu życia, własnej Przestrzeni Odczuwania, idealnie wpisał się w Kształt Twórczy Plener 2013. W tym zbiorze Zdarzeń, chcąc nie chcąc uczestniczył śp. Andrzej Legus. W domu Zofii na trzech ścianach wiszą prace Andrzeja. Stąd rozmowy, wspomnienia i Podkreślanie Ważności w Sztuce Polskiej, Olecka i wpływu na Obecnych starych i młodych. Młodych Olecczan, których wprowadzał w Obręby Tworzenia, lub Pamiętających Legendę Andrzeja wprowadzałem w Jego Nieprzeciętność. W rozmowach podkreślałem Jego największe Atuty, nie tylko w Sztuce, w Życiu Takoż!!! Dlatego jest z Nami.
Olszewo jest bardzo Twórczym i Pięknym miejscem. Krajobraz zmienia się z minuty na minutę, zaskakuje naszą wrażliwość i angażuje do Twórczego Wysiłku. Przekonał się o Sile Wyrazu Olszewa, choćby Marek Pacyński. A tak czy siak, przekonali się wszyscy przybyli na Plener 2013 Reality Art. 1 – 31 sierpnia.
A jeszcze był Ogród Marzeń, który nas karmił, a mnie przysporzył sławy w świecie Ogrodników, do tego stopnia, że Telewizja była u mnie z wizytą i nakręciła materiał o mojej Ogrodowej Pasji i Pięknych Dyniach.
Po wernisażu zapraszamy na pokaz slajdów oraz koncert zespołu Karuzela Noela do pubu ARTS.
galeria