Wystawy - wystawy 2011

>> 1 lipca - wernisaż wystawy malarskiej Wiesława Szumńskiego
godz. 18.00, Galeria Prawdziwej sztuki im. A. Legusa
Wiesław Szumiński urodził się w 1958 roku w Suwałkach.
Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1978-1982 oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982-1986). Związany jest z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od lat realizuje program arteterapii dla osób chorych psychicznie. Tam też prowadzi „Galerię bez klamek”.
Jest autorem dwudziestu pięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Litwa, Niemcy, Dania, Ukraina). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
Wystawa jest prezentacją kilkunastu prac – rzeźb i obrazów – z cyklu, który zatytułowałem „Obłąkani” i nad którym trudzę się od bez mała dwudziestu lat. Wybór ten jest dość przypadkowy i nie kierowałem się w nim kryteriami artystycznymi. Bardziej niż w innych moich realizacjach – zarówno podczas powstawania prac, jak i podczas ich wyboru, górę brały emocje które towarzyszyły mi w czasie pracy i spotkań z ludźmi ze szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. Pragnieniem moim było też utrwalenie w pamięci spotkanych tam osób, lub zauważonych zdarzeń, czy sytuacji w których znaleźli się oni będąc pacjentami szpitala psychiatrycznego. Termin „obłąkani” w powszechnym odbiorze ma konotacje negatywne. Kojarzy się z niepożądanym stanem umysłu, ze społecznym ostracyzmem, brakiem logiki w postępowaniu. Wiąże się z odrzuceniem i z pogardą. Jest rodzajem piętna, które noszą dotknięci chorobą psychiczną, a które jest nie zawinione. Domaga się raczej współodczuwania i empatii. Realizowany przeze mnie od długiego już czasu cykl obrazów i rzeźb, nie jest i nigdy nie był pracą zaplanowaną, nie posiada żadnej wcześniej wymyślonej konstrukcji. Jest otwarty. Nie jest i zapewne nigdy nie zostanie ukończony. Jest również – chcę to jasno powiedzieć – sposobem radzenia sobie ze światem zastanym w szpitalnej rzeczywistości.
Wiesław Szumiński
galeria

>> 20 maja - wernisaż wystawy Katarzyny Waraksy "Kaśka z Duszą"
godz. 18.00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa
Urodzona w XX wieku.
Malarka z miłości do twórczości i z wykształcenia.
Organizatorka plenerów i wystaw, warsztatów.
Autorka licznych obrazów, pejzaży, martwych natur, portretów, w tym najbardziej znanego cyklu „Dziewczynki”, który znajduje się w zbiorach prywatnych, głównie w Starej Przędzalni w Żyrardowie.
Odrębną dziedziną twórczości jest pisanie ikon. Umiejętności nabyte na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie udało się autorce wykorzystać przy tworzeniu ikon. Owocem tego są dwa ikonostaty w Giżycku i Kruklankach.
Od kilku lat uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich, których zwieńczeniem są wystawy poplenerowe. Do ulubionych należą plenery w Suchej w skansenie prof. A. Kwiatkowskiego.
XXI wiek Katarzyna nieprzerwanie maluje.
galeria