Galeria

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Wystawy - wystawy 2013

25 maja - wernisaż wystawy malarstwa Danuty Golak

>> 25 maja - wernisaż wystawy malarstwa Danuty Golak

Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa, godz. 18.00.

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Danuty Golak.
Po wystawach w Nowym Yorku – pierwsza wystawa w Polsce w rodzinnym mieście artystki.

**
W malarstwie Danuty Golak forma wyraźnie podąża za „treścią”. To wyraźna sugestia, że sens zaangażowania w działania artystyczne nie wyczerpuje się dla tej malarki
w eksperymentach formalnych ograniczonych do poziomu powierzchni obrazu. Istota malowania zdaje się dla niej polegać na tłumaczeniu na język kształtów plastycznych najprostszych ludzkich emocji.
Obrazy Danuty Golak mają jeszcze i tę cechę, coraz rzadszą w kręgu sztuki „realistycznej”, że wydają się wyrażać osobiste emocje autorki - stając się tym cenniejszymi, gdyż mają urok wypowiedzi szczerej i autentycznej, a jednocześnie udaje im się uniknąć tak częstej w podobnych przypadkach artystycznej „naiwności”
– krytyk sztuki, B. Chłabicz

**

Danuta Maria Golak urodziła się w 1955 roku w Olecku.
W 1989 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych osiedlając się na stałe w Nowym Jorku, gdzie oprócz pracy zawodowej zajmowała się malarstwem sztalugowym i rękodziełem artystycznym. W 2001 roku, mając już spory dorobek artystyczny, za namową znanej w środowisku promotorki sztuki – Zofii Ringwielski – zdecydowała się na publiczne wystawienie swoich prac. Jej pierwsza wystawa w ZPA (Zjednoczenie Polaków w Ameryce) w New Jersey wzbudziła duże zainteresowanie zarówno publiczności, jak i polsko-amerykańskich mediów. Danuta Golak była częstym gościem na antenie Polskiego Radia „Rytm” – biorąc udział w programach z cyklu „Porozmawiajmy o sztuce”.
Prasa polonijna (m.in. „Nowy Dziennik”, „Super Express” czy też „2-Tygodnik Polonijny”) szeroko rozpisywała się na temat jej twórczości. Prace Danuty Golak prezentował na swych łamach także amerykański miesięcznik – informator o sztuce „Gallery Guide” oraz miesięcznik kulturalny NYDAI (New York Dance & Arts lnnovation). Kolejne wystawy artystki, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe potwierdziły sukces malarki, a jej prace cieszą się coraz większym uznaniem, poszerzając krąg nabywców zainteresowanych jej sztuką. Artystka wystawia swoje dzieła nie tylko w nowojorskich galeriach sztuki, ale także na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Jej prace można było zobaczyć w tych samych nowojorskich galeriach, w których prezentowali się między innymi tacy artyści, jak: Zdzisław Beksiński, Tadeusz Dominik, Jerzy Duda-Gracz, Rafał Olbiński, Stanisław Młodożeniec, Hanna Bakuła, Jerzy Gumiela, Karol Partyka czy Christopher Zacharow. Jej obrazy były również wystawiane i sprzedawane na Aukcji Dzieł Sztuki w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Danuta Golak jest stałym członkiem „Artes” Gallery na Manhattanie, skupiającej wielu znanych polskich artystów.
Malarka tworzy w różnych mediach i stylach. Większość jej prac stanowią oleje na płótnie - od barwnych plam pejzaży, poprzez monochromatyczne, najeżone ostrymi konturami wizje przyszłości, do przepuszczonych przez wyobraźnię celowo zdeformowanych postaci czy też drapieżnych konstrukcji miejskich blokowisk wyrażających złożoność i lęki współczesnego świata.

Od 2013 roku prace Danuty Golak będzie można podziwiać również w wielu polskich galeriach sztuki. Wystawa w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku zapoczątkuje cykl wystaw ukazujący jej dotychczasowy dorobek artystyczny.

Strona internetowa artystki: www.adrealismgallery.com

galeria

5 kwietnia - wernisaż wystawy fotografii Janiny Osewskiej

>> 5 kwietnia - wernisaż wystawy fotografii Janiny Osewskiej

godz. 17.00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa

Janina Osewska – pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionoznawca. Zajmuje się też fotografią. Jest autorką wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w Nowym Jorku i Finlandii. Projekty fotograficzne realizowała m. in. w Nowym Jorku, Libanie i Syrii. Nakładem wydawnictwa „Dom pod brzozą” wydała album fotografii pt. „Okruchy” (2011). Fotografie publikowane były w antologiach i tomikach poezji, pismach turystycznych, etnograficz­nych, edukacyjnych i w prasie. Znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i USA. Opublikowała tomiki wierszy: „W stronę ciszy” (2003) oraz „Do czasu przyszłego” (2007). Była koordynatorką projektów literackich „Augustów w poezji” (2007) oraz „Ziemia augustowska w prozie i poezji” (2008), które zakończyły się wydaniem antologii wierszy p.t. „Tam prosto do Augustowa” oraz antologii prozy i poezji p.t. „Opowieść o Ziemi Augustowskiej”. Mieszka i pracuje w Augustowie.
galeria

1 marca - wystawa fotografii Andrzeja Strumiłło

>> 1 marca - wystawa fotografii Andrzeja Strumiłło

godz. 17:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa

Zapraszamy na wystawę fotografii Andrzeja Strumiłło pt. "Japonia 78".

Andrzej Strumiłło (ur. 23 października 1927 w Wilnie) – malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf, profesor kontraktowy ASP Kraków, a także były kierownik pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Ra­dy Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, a także członek kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów” oraz kapituły „Złotego Berła Kultury Polskiej”. Laureat złotego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego i Honorowy Obywatel Miasta Suwałk. Znawca Wschodu; zgromadził sporą kolekcję sztuki azjatyckiej. Gromadził przedmioty m.in. dla Muzeum Azji i Pacyfiku w War­sza­wie. W swojej sztuce łączy pierwiastki kultury zachodniej i wschod­niej, widać w niej myśl i symbolikę Wschodu, pierwiastki orientalne.
Dobrze poznał kraje azjatyckie, ilustrował też książki o tej tematyce, m.in. Baśnie wietnamskie, „Przygody LI TA HAI” (Chiny), legendy mongolskie.
galeria

12 grudnia – spotkanie z Adamem Żywiczyńskim

>> 12 grudnia – spotkanie z Adamem Żywiczyńskim

godz. 17:00, Olecka Izba Hiztoryczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 12 grudnia (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie pt. Pozycja graniczna. Historia, stan zachowania, badania i zagospodarowanie turystyczne, którego prelegentem będzie Adam Żywiczyński Miejski Konserwator Zabytków w Suwałkach.
Czwartkowe spotkanie z historią jest kontynuacją wykładu i długiej po nim dyskusji uczestników i prowadzącego na temat systemu obronnego zbudowanego w Prusach Wschodnich w okresie pierwszej wojny światowej. Tym razem będziemy mieli możliwość wysłuchania informacji o umocnieniach obronnych, jakie na terenie Mazur i pasa od linii Niemna po Narew, wykorzystali Niemcy w trakcie drugiej wojny światowej.
Zapraszamy na wykład i dyskusję.

<< 1 2