Wystawy - Wystawy 2017

>> 31 marca - wystawa i spotkanie pt. 1000 nr "Tygodnika Oleckiego"
godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa
Pierwszy numer „Tygodnika Oleckiego” ukazał się przed Sylwestrem 1997 roku i miał datę wydania 1 stycznia 1998. Tysiączne wydanie ukazało się po dwudziestu latach nieprzerwanego wydawania pisma 29 marca 2017.
Łączny nakład pisma to kolosalna suma wydań, czyli około 1,5 miliona egzemplarzy.
Współpracowało z pismem około 300 osób.
Oprawione roczniki ułożone jeden na drugim mają wysokość 160 cm.
Wystawa prezentuje czterech twórców współpracujących z ‘TO”. Dwóch rysowników - Waldemara Rukścia i Marka Pacyńskiego oraz dwóch fotografów Bolesława Słomkowskiego i Józefa Kunickiego.
Myślę, że w ten sposób najlepiej można oddać ideę pisma oraz zaangażowanie w sprawy społeczne.
Bogusław Marek Borawski

>> 24 lutego - Wernisaż wystawy fotografii Adama Woronieckiego
godz. 17:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa
Fascynację do fotografii poczuł w wieku 6 lat, kiedy pierwszy raz tata zabrał go do ciemni. Do dziś wspomina towarzyszące mu emocje, ekscytację, oczarowanie magicznie pojawiającymi się czarno-białymi obrazami.
Wystawa InfraRed autorstwa Adama Woronieckiego to zdjęcia wykonane w technice IR (ang. infrared - w podczerwieni).
Cała idea fotografii IR opiera się na naświetlaniu zdjęcia światłem podczerwonym, którego ludzkie oko nie rejestruje. Korzysta ze zjawisk pochłaniania promieniowania podczerwonego przez przedmioty, jego odbijania i emisji. Najsilniej podczerwień odbija zawarty w roślinach chlorofil, dlatego, jak podkreśla autor prac, najlepszym tematem do tego typu zdjęć jest krajobraz, w którym dominuje zieleń. Roślinność wychodzi w bardzo jasnych kolorach, aż po czystą biel. Niebo z kolei staje się czarne, ponieważ pochłania pasmo podczerwone. Ciekawie prezentują się również zbiorniki wodne.
Autor lubi eksperymentować, co możemy zauważyć na fotografiach, które powstały miedzy innymi w Ełku, Augustowie i Olecku. Zatrzymana w kadrze Adama codzienna rzeczywistość zmienia całkowicie swój wymiar, wprowadza widza w surrealistyczny świat, a wszystko to za sprawą bardzo abstrakcyjnej, przewrotnej kolorystyki.
Zapraszamy
Wystawa dostępna będzie do 24.03.2017
galeria

>> 20 stycznia 2017 r., - Wernisaż "Skrzyżowanie"
godz. 17.00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa
Projekt SKRZYŻOWANIE został wymyślony przez dwoje artystów - Walentynę Szoba z Białorusi i Zbigniewa Terepko z Polski. Projekt powstawał w latach 2012-2013, a na wystawę w Olecku powiększony został o prace powstałe w roku 2016.
Historia spotkania dwojga artystów na skrzyżowaniu dróg. Każde z nich włożyło swój sens w samo pojęcie skrzyżowania. Dla jednego to było poszukiwanie duchów pokutujących na skrzyżowaniach, a dla drugiego poszukiwanie drogi do wymarzonej miłości. Skrzyżowanie dróg, to ważny symbol dylematu trudności i niepewności, to miejsce zmuszające do wyboru drogi.
Połączenia dwóch twórczych dróg umożliwiło odkrycie wpływu na siebie różnych szkół graficznych, oraz znalezienie syntezy grafiki tradycyjnej i komputerowej. Rozdroża idealnie symbolizują trudny, brzemienny w skutkach wybór, zwłaszcza w związku z doniosłymi decyzjami i ważnym punktami zwrotnymi w życiu, wybór który nigdy nie jest do końca dobry, ale zły też nie ...
galeria