Spotkania 2012

>> 13 września - spotkanie z profesorem Zbigniewem Chojnowskim
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie z profesorem Zbigniewem Chojnowskim, autorem książki „Od biografii do recepcji. Ernst Wichert, Konstanty Ildefons Gałczyński i Zbigniew Herbert na Warmii i Mazurach”.
Zbigniew Chojnowski, historyk literatury, krytyk literacki, poeta jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się polska poezja XX wieku oraz literatura Warmii i Mazur XIX i XX wieku. Zajmował się m.in. twórczością Michała Kajki („Michał Kajka. Poeta mazurski”)i literaturą współczesną Północnej Polski („Zmartwychwstały kraj mowy. Literatura Warmii i Mazur lat dziewięćdziesiątych”).
Zbigniew Chojnowski opowie o trzech jakże różnych twórcach odmiennych kultur i epok: Ernest Wichert (1887–1950), Konstanty I. Gałczyński (1905–1953) i Zbigniew Herbert (1924–1998), których obecność na Warmii i Mazurach jest zawsze warta przypomnienia i omówienia.
Uzupełnieniem spotkania jest wystawa czasowa ukazująca wycinek biografii Zbigniewa Herberta - pobyt poety w Olecku udokumentowany rysunkami wykonanymi w naszym mieście oraz pocztówką stąd wysłaną do siostry, Haliny Żebrowskiej.
Zapraszamy szczególnie serdecznie nauczycieli języka polskiego i wszystkich zainteresowanych literaturą.

>> 19 lipca - spotkanie z Kazimierzem Orłosiem
19 lipca (czwartek)
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Kazimierz Henryk Orłoś urodził się 26 grudnia 1935 w Warszawie, gdzie mieszka do dziś. Jest pisarzem, scenarzystą filmowym i telewizyjnym, dramaturgiem i autorem słuchowisk radiowych. Ważną rolę w jego twórczości i działalności zajmuje publicystyka. Przez wiele lat współpracował z Radiem Wolna Europa, pisywał do „Kultury” i „Plusa”. W Polsce był cenzurowany, a po 1989 roku współpracował z tygodnikiem „Solidarność”, „Gazetą Wyborczą”, „ Rzeczpospolitą”, „ Życiem” i „Gazetą Polską”. Jego matka, Seweryna z Mackiewiczów była siostrą Stanisława Cata i Józefa Mackiewiczów, pisarzy i publicystów. Synem Kazimierza Orłosia jest Maciej Orłoś, znany prezenter telewizyjny.
W 1970 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom „Ciemne drzewa”. W 2006 za zbiór opowiadań „Dziewczyna z ganku” został uhonorowany nagrodą Nowych Książek, a rok później także Literacką Nagrodą Warmii i Mazur.
Kazimierz Orłoś jest od 1970 członkiem Polskiego Pen Clubu, a od 1981 do 1983 członkiem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Od 1989 należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Debiutował opowiadaniem „Dziewczyna z łódki” w 1958 roku. Napisał: „Między brzegami”, „Koniec zabawy”, „Ciemne drzewa”. Wydarzeniem literackim i politycznym był tom pt. „Cudowna melina”, która ukazała się w 1974 roku w Paryżu, a w Polsce w 1989 roku.
Do jego ważnych utworów należy zbiór opowiadań „Dziewczyna z ganku” rozgrywających się na Mazurach, które od wakacyjnych pobytów w latach dziecięcych i młodzieńczych stały się drugim domem pisarza.
„Dom pod Lutnią” to historia jednego roku spędzonego tuż po wojnie przez małego chłopca, alter ego autora, na Mazurach, gdzie sielski krajobraz jest tłem dla dramatycznych losów jego mieszkańców.
W trakcie spotkania z Kazimierzem Orłosiem będzie można kupić książkę „Dom pod Lutnią”.
Zapraszamy

>> 12 lipca - spotkania z Magdaleną Środą
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Magdalena Środa, dr hab. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, teoretyczka etyki, filozofka, badaczka historii idei etycznych i praktyk. W swojej publicystyce wiele uwagi poświęca problematyce kobiecej oraz filozofii i praktyce politycznej. Pełniła funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w latach 2004-2005. Otrzymała tytuł Polki Roku 2009 w plebiscycie tygodnika "Wysokie Obcasy". Była laureatką, w 2010 roku, wyróżnienia Kowadło przyznawanego przez stowarzyszenie "Kuźnica". Pisze felietony do „Gazety Wyborczej” i tygodnika „Wprost”. Należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet, który współorganizowała w jego kolejnych edycjach (2009, 2010, 2011). Obok przyjętych rozlicznych ról: naukowych, zawodowych, politycznych jest kobietą, żoną, matką.
Zapraszamy na rozmowę o etyce stosowanej codziennie, filozofii w polityce, narzucanych i przyjmowanych rolach społecznych, o solidarności, zdrowym rozsądku i widzeniu spraw takimi jakie one są.
Wstęp bezpłatny

>> 28 czerwca - projekcja filmu "Tandem przez pogranicze"
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Po raz kolejny w Oleckiej Izbie Historycznej będzie szansa na to, aby zapoznać się z ciekawym filmem dokumentalnym, traktującym o tematyce historii i tożsamości bliskich nam terenów.
Tandemem przez pogranicze to filmowa próba odpowiedzi na pytanie: czym jest polsko–białoruskie Pogranicze? Dwóch przyjaciół: jeden jest Polakiem o białoruskich korzeniach, drugi Białorusinem o polskim rodowodzie, rusza w rowerową podróż po magicznych, polskich i białoruskich wioskach. Rower daje im szansę na pełniejsze doświadczenie wielokulturowości i piękna przygranicznych terenów – wiadomo, że ten kto jedzie wolniej, widzi o wiele więcej... Młodzi ludzie szukają zalet i wad Pogranicza, podczas wyprawy rozmawiają z napotkanymi ludźmi o życiu, historii, śmierci i marzeniach, o przeszłości i przyszłości miejsc w którym mieszkają.
wstęp bezpłatny

>> 21 czerwca - Helmut Kirst i książka "Wilki"
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Z książką i historią”. Tym razem przyjrzymy się powieści autorstwa Helmuta Kirst „Wilki”. To powieść o małej mazurskiej wiosce w czasach poprzedzających drugą wojnę światową i czasach jej trwania.
Helmut Kirst urodził się w 1914 roku w Ostródzie, zmarł w 1989 w Bremie. Był autorem ponad 50 książek, w których często powraca na Mazury i nazizmu.
wstęp wolny