Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2012

22 marca - wykład dr Stefana Marcinkiewicza

>> 22 marca - wykład dr Stefana Marcinkiewicza

godzina 17:00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na kolejne "Spotkanie z historią". Tym razem będzie można posłuchać wykładu dr Stefana Marcinkiewicza - "O pierwszej wojnie światowej poprzez pryzmat wojennych cmentarzy."
Za dwa lata obchodzić będziemy 100-tną rocznicę wybuchu I wojny światowej - jednego z najstraszliwszych konfliktów w dziejach świata. Ważny front tej wojny przebiegał przez Mazury. Wielka historia dotarła do krainy wydawałoby się zapomnianej przez historię. Liczne cmentarze z tamtego okresu wtopiły się w mazurski krajobraz, kryjąc w sobie dramat całego pokolenia. Powstały pomniki nowych bohaterów, ulice uległy zmianom, a groby ofiar stały się orężem ideologicznym. Mazurów ogarnia "duch pruski" utożsamiany ze zbawcą Prus Wschodnich - Hindenburgiem. Później krainę "porywa" narodowy-socjalizm, przynosząc w efekcie zagładę ludu pogranicza.

Wstęp wolny

9 marca - spotkanie ze scenarzystą filmu Róża

>> 9 marca - spotkanie ze scenarzystą filmu Róża

godz. 14:00, Olecka Izba Historyczna, budynek Urzędu Miejskiego w parku, I piętro

Michał Szczerbic - autor scenariusza do filmów „Róża”, „Wiedźmin” oraz „Prawo Ojca”, kierownik produkcji takich dzieł jak „Operacja Dunaj”, „Persona non grata”, czy „Prawo Ojca” oraz „Róża”. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i Studium Organizacji Produkcji Filmowej PWSTiF w Łodzi.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze scenarzystą wszystkich zainteresowanych historią naszego regionu, o której traktuje film "Róża",a także pasjonatów kina.
Wstęp bezpłatny

1 marca - spotkanie

>> 1 marca - spotkanie "Z książką i historią"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na kolejne spotkanie "Z książką i historią". Tym razem rozmawiać będziemy o książce Sergiusza Piaseckiego "Zapiski oficera Armii Czerwonej".
Zapiski oficera Armii Czerwonej to powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1957 w Londynie. Satyra ta opisuje pobyt oficera Armii Czerwonej Michaiła Zubowa w okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie, widziany jego własnymi oczami. Pisanie powieści trwało od maja 1946. Książka odtworzona została przez autora z pamięci oraz notatek. O jej napisaniu Piasecki myślał już w 1940.

9 lutego - wernisaż wystawy

>> 9 lutego - wernisaż wystawy "Życie teatralne w Olecku - rekonesans"

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, budynek Urzędu Miejskiego w parku, I piętro

Ekspozycja poświęcona jest trzem wydarzeniom teatralnym, które powstały w naszym mieści, a stały się zjawiskiem ważnym na polskiej scenie teatralnej. Zdjęcia, zaproszenia, plakaty, recenzje z spektakli przypomną Teatr Poezji „Meluzyna”, , Amatorską Grupę Teatralną „AGT”, i Spotkania z Teatrem i Sztuką „Sztama”.

Zapraszamy uczestników dawnych wydarzeń, miłośników teatru, widzów na wspomnienia, rozmowy o życiu teatralnym w Olecku.

Wstęp bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia 2012 roku.
galeria

2 lutego - Spotkanie z książka i historią -

>> 2 lutego - Spotkanie z książka i historią - "Ulica Rajska" autorstwa Ulli Lachauer

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, budynek Urzędu Miejskiego w parku, I piętro

Zapraszamy miłośników literatury i historii na rozmowę o książce Ulli Lachauer, "Ulica Rajska". Comiesięczne spotkania „Z książką i historią” mają charakter swobodnej, otwartej dyskusji. Każdy może zabrać głos na temat przeczytanej książki.

Ulica Rajska to dramatyczna, ale i niezwykle ciekawa autentyczna historia chłopki z niemieckiej rodziny, mieszkanki niemiecko-litewskiej „Pruskiej Litwy” nad Niemnem. Traktat wersalski w 1919 roku, a potem kolejne historyczne wypadki sprawiły, że Lena Grigoleit, bohaterka książki mieszkając w tej samej wsi, była poddaną Cesarstwa Niemieckiego, Litwy, III Rzeszy, Związku Radzieckiego i wreszcie niepodległej Litwy. Wokół jej domu przetaczała się wielka historia, wielokrotnie zmieniał się świat, tylko ona i jej dom przy malutkiej uliczce trwały. Czy niewzruszenie? Kim była jako młoda niemiecka dziewczyna, a kim, gdy umierała czując się Litwinką? Ulla Lachauer to niemiecka dziennikarka zajmująca się problematyką wschodnią. W swoich wędrówkach po Litwie spotkała Lenę Grigoleit. Zafascynowana jej historią zamieszkała z nią przy ulicy Rajskiej słuchając opowieści o czasach, gdy „Języki ludzi nie dzieliły”.

Zaproszeni mogą poczuć się wszyscy, którzy po prostu lubią czytać. Po spotkaniu odbędzie się wybór kolejnej lektury. Książkę można kupić, w bardzo dobrej cenie, lub pożyczyć w Oleckiej Izbie Historycznej.

<< 1 2 3 4 5 6 >>