Spotkania 2012

>> 14 czerwca - spotkanie z dr Piotrem Kuczkiem
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie pt. „Każdy przyniósł, co miał” - kultura materialna nowych mieszkańców Olecka. Nowi mieszkańcy Olecka, którzy osiedlali się w mieście i okolicach od wiosny 1945 roku przybywali najczęściej z pod suwalskich, augustowskich i sejneńskich wsi. Wynosili stamtąd nie tylko skromny bardzo dobytek, ale i kulturę życia, pracy, obyczajowości. Opowie o tym Piotr Kuczek, etnograf, badacz zwyczajów i kultury mieszkańców Suwalszczyzny, redaktor licznych publikacji, w tym: „Ludowe tradycje Suwalszczyzny” Mariana Pokropka, Suwałki 2010.
Wstęp wolny

>> 24 maja - spotkanie z ks. Adamam Bonieckim
godz. 18.00, Olecka Izba Historyczna
Ks. Adam Boniecki urodził się 25.07.1934 roku w Warszawie. Jako osiemnastolatek wstąpił do zakonu Marianów, w 1960 roku został kapłanem. Później studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiele lat pracował w duszpasterstwie akademickim oraz w „Tygodniku Powszechnym”, w 1964 roku zaprosił go do redakcji Karol Wojtyła. Przez wiele lat przebywał w Rzymie, gdzie przygotowywał polskie wydanie tygodnika „L`Osservatore Romano” . Towarzyszył Janowi Pawłowi II w podróżach do Turcji, Zairu, Konga, Kenii, Ghany, Górnej Wolty, Wybrzeża Kości Słoniowej, Francji, Portugalii, kolejny raz do Francji, Wenezueli, Ekwadoru, Peru, Trynidad-Tobago, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu, Republiki Środkowej Afryki, Zairu, Kenii, Maroka i Czechosłowacji. W 1991 roku ksiądz Boniecki wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”, a w 1993 został wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów.
Od 1999 r. do 2011 r. ksiądz Adam Boniecki pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Teraz publikuje regularnie na jego łamach.
Opublikował kilkaset artykułów w Tygodniku Powszechnym, Znaku, Pastores i in. oraz książki, m.in.: Kalendarium życia Karola Wojtyły, „Znak” 1983; Notes rzymski t. I,II,III.wyd. "ZNAK" 1988, 1989, 1990; Vademecum Generała czyli czego nie robić i co robić, kiedy władza wpadnie ci w ręce, wyd. Księży Marianów 1999; Zrozumieć papieża. Rozmowy o encyklikach (z Katarzyną Kolendą-Zaleską) wyd. „ZNAK” 2003 oraz najnowsza: Lepiej Palić fajkę, niż czarownice wyd. Znak, Tygodnik Powszechny, 2011.
Wstęp bezpłatny
Planowane wcześniej spotkanie z Piotrem Kuczkiem odbędzie się na początku czerwca.
galeria

>> 10 maja - spotkanie z książką i historią
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Z książką i historią". Tym razem odbędzie się promocja i spotkanie z autorami książki pt. "Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii i Mazur". Publikacja jest podręcznikiem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Jest to uporządkowane chronologicznie kompendium wiedzy począwszy od pradziejów ziem pruskich, a skończywszy na czasach współczesnych – idealna baza do realizacji wątku regionalnego w szkole. Dążeniem twórców podręcznika było stworzenie publikacji wolnej od stereotypów, traktującej region Warmii i Mazur jako spadkobiercę dziedzictwa kultury ziem pruskich. Autorami publikacji są specjaliści z poszczególnych epok, pracujący w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i praktycy nauczający w szkołach. Książka może być interesująca nie tylko dla nauczycieli szkół ponad podstawowych, ale także wszystkich zainteresowanych dziejami regionu.
Wstęp bezpłatny

>> 12 kwietnia - spotkanie "Teatr AGT wczoraj i dziś"
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Olecka Izba Historyczna zaprasza na spotkanie z Bogusławem Markiem Borawskim, Markiem Gałązką oraz Zbigniewem Terepko. Temat spotkania - "Teatr AGT wczoraj i dziś".
galeria

>> 5 kwietnia - prezentacja filmu "Feldzug in Polen"
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
„Feldzug in Polen” to propagandowy film niemiecki wyprodukowany w 1940 roku i prezentujący niemiecką kampanię wojenną w Polsce we wrześniu 1939 roku. Film został zrealizowany na zamówienie Ministerstwa Propagandy III Rzeszy, na czele którego stał jeden z głównych notabli hitlerowskiego państwa - Joseph Goebbels. Obraz ten stanowi cenne źródło historyczne, chociaż co do faktów w nim prezentowanych należy zachować zdrową dozę sceptycyzmu, pamiętając, że jego głównym celem było ukazanie „słusznych i uzasadnionych praw narodu niemieckiego” (chociażby do „odwiecznie niemieckiego Gdańska”), zrzucenie odpowiedzialności za wybuch wojny na stronę polską oraz państwa zachodnie, a także wykazanie skuteczności Blitzkriegu i potęgi III Rzeszy.